>> <<
UPMS has already 6979 students 6979
New contest!
Sign up!

2. lecture:Consolidation strategies (Ľudovít Ódor)

Lecturer: Ľudovít Ódor | Thursday, 2. 6. 2011

Comments

6 comment(s). Display all comments.

Pavol Škulavík

...pokracovanie…

Priklad neefektivnosti je socialna poistovna (ponziho schema) kde sa konecne zacali robit zmeny ale ... dalsi je urad prace, preco vsetci hladaju joby na profesii ked tu na hladanie prace mame UP? Preco ten neni efektivny ako profesia ci ine firmy?
Stat nemoze vyhoviet kazdemu lebo kazdy clovek je iny a teda ma ine potreby. Priklad, mame verejnoprvnu RTVS za ktoru platime poplatky hoci o tu sluzbu nemusis mat zaujem, kablovka ponuka za 2 nasobnu cenu 16 programov takze aka je cena tej RTVS? RTVS funguje lebo dostava peniaze vopred (rozpoctom) kdezto konkurencia ide na trh s kozou ci zarobi alebo nie, RTVS tent problem nema, ak nema dost LOVE tak poziadaju vladu o viac.

06.06.2014 | 12:41:36
Pavol Škulavík

Janko, mas pravdu, stat uz zo svojej podstaty nemoze fungovat dobre. Dobre funguje len slobodny trh a stat v urcitych sluzbach nema konkurenta takze ho nieje mozne porovnat ci funguje efektivne. Podla mna nic v state nefunguje lepsie ako by fungovalo kby bol stat minimalny bez tych sluzieb ake ponuka ci uz v socialnej oblasti alebo v akejkolvek inej, (bezpecnost, sudnictvo…)

06.06.2014 | 12:41:22
jan cimra

Do najdôležitejších vecí neinvestoval žiadny z ministrov samostatnej SR - prečo ?

Keď budujete firmu, predsa najdôležitejší sú ľudia, ich lojalita, vízia spoločného cieľa, motivácia (motivácia nie sú peniaze), prostredie v práci - hlavne medziľudské vzťahy ...

Z tohoto pohľadu je ekonómia štátu ešte v plienkach….

PREČO ? - systém politických strán na 4 roky je nedostatočný (tzn na 4-ku) !

Čo sa týka opatrení na konsolidáciu financií:
štát = firma
(momentálne táto firma nefunguje vôbec dobre - najväčší : dlžník, neplatič, neplnič záväzkov, nerešpektujúci vlastné nariadenia, zlý investor, nevýkonný, zle riadený...)

Dočkáme sa schopného vodcu-manažéra-riaditeľa-vizionára ???

10.06.2011 | 14:08:53
Ľudovít Ódor

Dobry den
pri akomkolvek predaji statneho podielu je potrebne zvazit okrem vhodnosti okamihu na vygenerovanie ferovej ceny:
1. ake dividendy moze zdrava firma ponukat (vynosy z aktiv)
2. kolko usetrime na urokovych nakladoch dlhu, ak z predaja splatime cast dlhu (naklady z pasiv)
osobne som nevidel analyzu vyhodnosti, preto ku Slovak Telekomu sa
neviem vyjadrit
pekny den
Ludo Odor

10.06.2011 | 08:41:00
Jozef Bročko

Súhlasím s názorom, že na konsolidáciu financií majú vplyv vyššie dividendy z ozdravených štátnych podnikov. Ale potom nerozumiem tomu prečo vláda chce predať podiely štátu v týchto firmách. Ako príklad neuváženého kroku hodnotím snahu predať štátny podiel v spoločností Slovak Telekom, kde štátu ročne prúdia do pokladnice nemále prostriedky z dividend. Dokonca po zverejnení ochoty štátu predať svoj podiel v Slovak Telekome, sa väčšinový vlastník Deutsche Telekom Group rozhodol nevyplatiť dividendy za rok 2010. Jedná sa o značnú čiastku 126 milionov Eur. Pravdepodobne sa jedná o nátlak aby štát predal svoj podiel a aby si Deutsche Telekom zlepšil svoju vyjednávaciu pozíciu pri vyjednávaní. Osobne si myslím, že snaha a zverejnenie ochoty štátu predať svoj podiel je pre Slovensko, z dlhodobého hľadiska pre Slovensko nevýhodné.

07.06.2011 | 10:32:16