>> <<
UPMS has already 6979 students 6979
New contest!
Sign up!

6. lecture:The First Fico’s government, 2006 – 2010 (Ivan Mikloš)

Lecturer: UPMS | Thursday, 14. 6. 2012

Vladimír Vráb

Ďakujem za ekonomický a politický prehľad uplynulej epochy. V prednáške sa píše, že “Nezamestnanosť vzrástla z 9,6% v roku 2008 na 12,1% v roku 2009 ...”
V teste je k tomu otázka s 3-ma nesprávnymi odpoveďami. Správne má byť buď 26% alebo 2,5 “percentuálneho bodu”.

18.03.2013 | 17:30:41
Tomáš Janík

A druhy pilier je uplna kastrofa. Ved pocitaj, tvoje peniaze sa zhodnocuju 1%. Lenze inflacia za poslednych 20 rokov dosiahla 300% a za posledne roky sa pohybuje v priemere 4%. To znamena, ze tvoj dochodok sa kazdym rokom zmensuje o -3% a to este sa musis modlit, aby, najblizsich 30 rokov nedoslo k hyperinflacii, ku ktorej dochadza napriklad pri nejakych vacsich negativnych udalostiach. Ale pozor ti, co su v prvom pilieri, tak ti dostavaju dochodok priamo z vyplat pracujucich. No a to znamena, ze priemerne kazdym rokom sa mzdy zvysuju o 3% a tak aj rast dochodkov v prvom pilieri je 3% rocne. Takze ten v prvom pilieri bude mat o 20 rokov 1,8 krat vacsi dochodok, ale ten v druhom pilieri bude mat o 1,8 krat mensi dochodok ako su peniaze, ktore sa odvedu z vyplat do dochodkoveho systemu. Inak problem starnutia je absolutna hlupost, pretoze nasa zivotna uroven nezavisi od toho, kolko penazi sa nechadza na Slovensku, ale od toho kolko vyrobkov sa vyrobi na Slovensku. Takze tak.

21.07.2012 | 00:24:23
Tomáš Janík

Cau,
ja sa v sucasnosti usilujem, aby som mohol moje nazory sirit verejne, pretoze takto to vysvetlovat len na UPMS nema velky vyznam pre cely stat, ale som rad, ze sa pytas. Dnes proste zijeme dobu, ked nikto nedoveruje statu a to je velmi smutne. Tu sa vytvara iluzia, ze sa tu strasne kradne (najme pravica z tohto argumentu zije), ale v skutocnosti aj to najvacsie kradnutie lavicou su len male omrvinky a na nasu zivotnu uroven to nema skoro ziadny vplyv. Len si zober, ze ked sa rocne ukradne 20mld sk, co je uz poriadna zlodejina, tak to je 0,6mld eur. No ale celkove statne financie tvoria 27mld eur. Konkretne 6mld eur ide na dochodky, 4mld ide na zdravotnictvo, 2 skolstvo a 2 infrastrukturu. No ale pravica neustale rozprava len o tych ukradnutych 0,6 mld eur. Takze statu treba doverovat a to dokonca aj ked je pri moci Fico, Meciar.

21.07.2012 | 00:23:41
Pavol HLISTA

No to je presne ono, že on nastavený dobre nie je…. a vždy je lepšie sporiť si na svoj učet ako na štatny nie???

17.07.2012 | 10:32:55
Tomáš Janík

To, ze pan Fico robi zlu politiku, este predsa neznamena, ze pan Miklos robi dobru nie? Ja tvrdim, ze jednotna dan a druhy pilier ublizuje Slovensku daleko viac ako Ficovo kradnutie, pretoze tieto dve veci nas okradaju o peniaze a blahobyt kazdy den neustale, zatial co Ficovo kradnutie bolo iba jednorazovym. Podla mna, ak by bol system dani a dochodkov dobre nastaveny, tak nam zivotna uroven bude rychlo rast bez ohladu na to, aka vlada je pri moci.

21.06.2012 | 13:57:41