>> <<
UPMS má už 6979 študentov 6979
Nová súťaž - doštuduj za odmenu - Výhercovia

1. prednáška:Komunizmus. Ako to (ne)fungovalo a prečo (Ivan Mikloš)

Lektor: UPMS | Streda, 9. 5. 2012

Tomáš Janík

Lubo, ak si taky mudry, ze dokazes lepsie merat stastie ludi, tak chod na britsku univerzitu, kde robili porovnavanie krajin podla pocitu stastia a mozno ta vyhlasia za noveho vynalezcu, ako jednoducho a primitivne sa da zostavit tento rebricek krajin.
Ale hlavne som chcel dodat, ze som nespravne uviedol v predchadzajucom prispevku poradove cislo v rebricku stastia u Ciny, Cina nie je na 68mieste, ale na 82mieste. (Na 68mieste je Taiwan alebo inak Republic of China).

16.09.2012 | 10:35:28
jan cimra

Upozorňujem, že v článku je namiesto nacizmus použitý nesprávne fašizmus.

14.06.2012 | 13:31:40
Ľubor Maťátko

Stastie sa da merat aj inac - kolko Kubancov utieklo do USA, a kolko ludi z USA utieklo na Kubu?

24.05.2012 | 15:46:22
Martin Kopecký

Napísal som to preto, pretože socializmus sme tu mali a keď si ho ľudia priali v drvivej väčšine krajinách zrušit, tak asi s ním spokojný neboli. To je historický fakt, teda z toho vyplýva, že väčšina ľudí spokojná nebola. A to že sú na Kube šťastnejší, jednak je to aj dovolenková oblasť, teda majú turistický ruch a podľa mňa sa Kuba so Slovenskom moc porovnať nedá. A keď sme pri tej Číne, nie je to tak dávno čo vojaci vystielali študentov na námestí, len preto že nesúhlasili s režimom. Stále tam majú cenzúru, politických väzňov, udalosti v Tibete a pod. Netvrdím, že kapitalizmus je dokonalý, vždy sa nájde niekto, komu nebude niečo vyhovovať, ale som presvedčený, že zavedenie socializmu by bol obrovský krok späť.

17.05.2012 | 22:37:13
Tomáš Janík

Ty si napisal, ze ti nepripadaju ludia v socializme stastni, a ja si myslim, ze ta asi dost prekvapilo, ze na Kube su ludia stastnejsi ako na Slovensku, kde je uz 23 rokov dovolene slobodne podnikat. A myslim si, ze strajky v Spanielsku, kde policia bije studentov, vypalovanie domov v Anglicku, strajky v USA a Taliansku su takym malym dokazom toho, ze i na zapade su skupiny ludi, ktori nie su spokojni. Vedel si napriklad o tom, ze podla jedneho britskeho dokumentu v polovici 90-tych rokov sa v Cine odohravali studentske protesty, pricom priamo studenti ziadali predstavitelov statu o zachovanie komunistickeho rezimu. Ale po potlaceni protestov a po niekolkych rokoch napriek tomu v Cine vyhlasili koncom 90 rokov slobodu v podnikani. Takze v Cine je momentalne kapitalizmus s velkou birokraciou organizovanou komunistickou stranou proti vole ludu…

17.05.2012 | 15:48:30
Martin Kopecký

Ak je teda Čína a Kuba vrchol šťastia socializmu, prečo ich teda porovnávať so Slovenskom, ktoré určite nie je vrcholom kapitalizmu. Podľa tabuľky, na ktorú si dal link vidieť, že je podstatne viac krajín bez socializmu a šťastnejších. A to že sa tam protestuje je dobré, pretože v Číne protesty radšej zakazujú. A v Číne určite percentuálne žije viac ľudí v absolútnej chudobe ako v západných krajinách.  A Čína napr. nemá centrálne plánovanú ekonomiku, zakázané podnikanie a pod.,  teda nie je tam čístý socializmus. To si nemyslím, že by bol socializmus na celom svete, ak tak násilím a násilie určite šťastie neprinesie.

17.05.2012 | 13:25:20
Tomáš Janík

Cau, mylis sa, pretoze podla tohto zdroja poradia krajin podla stastia ludi je Kuba na 83.mieste a Slovensko na 129.mieste a Cina je dokonca na 68.mieste.
http://en.wikipedia.org/wiki/Satisfaction_with_Life_Index
A pokial viem tak v Amerike dnes ludia vobec nie su stastni a protestuju, aj ked v mediach je toho len malo. Rovnako tak Anglicko,  Spanielsko a Taliansko.
Vraj podla vestkyne Vangy ma v polovici tohto storocia vypuknut take velke povstanie robotnickej triedy, ze po nom pride socializmus na celom svete. A je to dost mozne, pretoze o dalsich 30 rokov pride dalsia kriza a ta moze byt este horsia ako sucasna…

17.05.2012 | 11:05:15
Martin Kopecký

Keby bol komunizmus taký zlatý určite by vydržal, ale zrejme nebol. A tam kde dnes pretrváva ľudia nevyzerajú byť veľmi šťastný. A to čo tu máme dnes sa veľmi nedá nazvať kapitalizmom.

17.05.2012 | 00:12:25
Tomáš Janík

Ahoj Zdenka, ocividne si sa z nejakeho nejasneho dovodu stala nepohodlna pre nejaku cast ludi blizku Ficovi, ale to je skor individualny problem. Sem patria skor take problemy, ktore sa tykaju mnoho milionov ludi, teda napriklad otazka dani a odvodov aj ked nehovorim, ze skorumpovana policia sa netyka mnoho ludi, ale je to urcite mensia cast. Kto by ti mal pomoct s tvojim problemom, tak to neviem, ale viem len tolko, ze panovi Ficovi davaju svoj volebny hlas skor primitivnejsi volici a riesenie tohto problemu vidim v tom, ze vo volbach by mali mat rozhodujuce slovo iba inteligenti. A pan Miklos vie o vsetkom,  ale drzi hubu a nekona prave preto, ze ked je on pri moci, tak mu system dosadzovania svojich ludi do vysokych statnych fukcii velmi vyhovuje. Zlaty komunizmus, nech si zapad tento svoj kapitalizmus zoberie zasa zpat a nech nam daju svaty pokoj!

15.05.2012 | 11:16:36
Zdenka Konečná

Keď som napr. priložila zoznamy stoviek zamestnancov,  t.j. stovky osôb mohli potvrdiť, že boli krátené dane z príjmu FO, odvody, stovky zamestnancov mohli potvrdiť, že im neboli vyplatené ročne náhrady miezd v desiatkach miliónov, pričom tieto boli účtované v daňových nákladoch, policajti nemali záujem vypočuť ani jediného zamestnanca, ani mzdovú účtovníčku (aj tá mohla potvrdiť krátenie daní), trestné oznámenia policajti odmietli, údajne „odborníci“ na daňovom úrade nezistili žiadne porušenie zákona.
Súčasnosť je oveľa horšia ako komunistické časy. Dobre sa majú iba zločinci, policajti, politici a štátni zamestnanci.
V rámci dizertačných prác na rok 2012/2013 Policajnej akadémie je téma 35 Daňové úniky v SR po vstupe do EÚ – možnosti ich odhaľovania. Mali by sme Mikloša poučiť, ako audítori a iní odborníci okrádajú štátnu kasu a hlavne trvať na tom, aby s tým aj niečo urobil.

14.05.2012 | 15:53:06