>> <<
UPMS má už 6979 študentov 6979
Nová súťaž - doštuduj za odmenu - Výhercovia

6. prednáška:Rakúska škola hospodárskeho cyklu

Lektor: Ivan Mikloš | Streda, 17. 11. 2010

Ako je to vlastne s krízami? Sú nevyhnutnou súčasťou fungovania trhovej ekonomiky, alebo by za istých okolností nemuseli existovať? Môžu vlády rozumnou politikou krízam zabrániť, alebo môžu len čiastočne eliminovať ich dôsledky?

Juraj Trokan

Iba malá poznámka k testu: Lvov, bol súčasťou Rakúsko-Uhorska (teraz Ukrajiny) a pôvodne sa volal Lemberg. Test je teda správne i keď odpoveď by mohla byť aj Rakúsko-Uhorsko.

20.11.2010 | 15:00:46
Peter Tkačenko

Len jedna poznámka k testu: von Mises sa v skutočnosti narodil v Lembergu v Rakúsko-Uhorsku;-)

18.11.2010 | 17:30:22
Jarmila Švecová

Súhlasím s tým, že príčinou krízy je manipulácia bánk s peniazmi.
Banky regulujú množstvo peňazí v obehu predovšetkým úverovou politikou, nakoľko skutočné úložky peňazí tvoria cca 10%.
Regulácia spočíva v tom, že zvyšujú/znižujú úroky na úspory a na úvery. Ak banky potrebujú „stiahnuť“ peniaze z obehu (aby zabránili inflácii), zvýšia úrok na úložky (ľudia sporia, v bankách je viac peňazí) a znížia úrok na úvery, čo spôsobí úverovú expanziu a kapitálu v ekonomike.  Ľudia viac míňajú, berú si viaceré úvery (spotrebný, stavebný...). Úvery treba splácať, nastáva kritická hranica – začínajú chýbať peniaze, banky medzitým znížili úroky na úložky a zvýšili úroky na úvery. Ľudia prestávajú sporiť (nemajú na to, alebo sa im to neoplatí), nie je záujem o úvery. Ekonomika stagnuje. A tak stále dokola.
Uvítam názor ostatných študentov.
Jar.

18.11.2010 | 12:33:14
Martin Bulák

Páči sa mi tá mucha čo vám tam v každej prednáške preletí.

18.11.2010 | 09:28:17
Peter Farbiak

Ahojte.

Mna by zaujimalo preco sa vlady za tie obdobia stale nepoucili a nadalej pri krizach, a samozrejme aj pred nimi, robia intervencie, umelo riadia cenu penazi a nenechaju vsetko na vyvoj dopytu a ponuky.

To iste sa tyka aj takmer “skrachovanych” statov ako Grecko, Irsko, Spanielsko, Portugalsko… Snad ich nebude viac. Preco sa o seba nepostaraju sami? Nemaju odbornikov na riesenie zavaznych a krizovych situacii?

Len tolko po precitani aktualnej prednasky.

Peter

18.11.2010 | 09:26:56