>> <<
UPMS má už 6979 študentov 6979
Nová súťaž - doštuduj za odmenu - Výhercovia

6. bonusová prednáška:Ako investovať peniaze a vybudovať majetok (Matúš Jarečný)

Lektor: UPMS | Štvrtok, 28. 3. 2013

Vítam vás na šiestej prednáške tohto trimestra.

Naposledy sme si rozobrali detailne 3. princíp finančnej gramotnosti a to konkrétne SPORENIE.

Tento krát sa posunieme trošku ďalej a načrtneme si ďalší princíp, ktorým je INVESTOVANIE.

V prvej prednáške sme si spomenuli, že sporenie tvorí základný kameň finančnej gramotnosti.

Ale určite každý z vás pozná veľa ľudí, ktorí sa aj rozhodli sporiť a v konečnom dôsledku boli v strate. Ako je to možné? No len kvôli tomu, že nevedeli že SPORENIE a INVESTOVANIE sú dvojičky.

Často krát sa na vzdelávacích seminároch o finančnej gramotnosti v Banskej Bystrici pýtam ľudí, do čoho by zainvestovali pokiaľ by teraz mali 50 000 €.

Možnosti, ktoré počúvam sú rôzne: od investičných fondov, dlhopisov, akcií, cez umenie, zlato, komodity. Najvtipnejšia odpoveď znela: "investícia do žien je najhoršia." Vraj je nenávratná. A najlepšia je údajne investícia do alkoholu – až 52 % výnosnosť.

Investovať sa dá do čohokoľvek.

Keby ste sa spýtali podnikateľa do čoho by investoval, hneď by ste počúvali, ako by nakúpil nové technológie, zariadenia, tovar, suroviny, novú budovu a podobne.

Tak isto ako sa podnikateľovi môže dariť, tak isto môže aj skrachovať. A to isté je aj v investovaní. Investovať sa dá dobre, ale tak isto aj zle.

Skúste si predstaviť, že som mäsiar a som na dovolenke v Turecku. Tam dostanem ponuku, ktorá sa neodmieta, aby som nakúpil perfektné lacné zlato. Môžem sa samozrejme tešiť, ako som perfektne zainvestoval svoje peniaze nákupom cenného stále rastúceho zlata. Ale, keď prídem domov na Slovensko a ukážem to zlato zlatníkovi aby ho odo mňa odkúpil, tak sa dozviem čo? Že zlatník, ešte takú kvalitnú MOSADZ nevidel a že je fakt kvalitná.

Ponaučenie? 
Vždy pri investovaní musí byť profesionalita (odborné vedomosti), ináč prerobíte!

Poďme sa na investovanie pozrieť trošku z bežného hľadiska. Nebudem rozoberať najnovšie investičné možnosti cez hedžové fondy a pod.

Určite každý z vás už počul frázu: Peniaze robia peniaze. V skutočnosti jej len málokto rozumie.

Len ten, kto rozmnožuje svoje peniaze, môže zbohatnúť. Kto to nechápe, začne svoje peniaze strácať. Aby sa mohli peniaze množiť, potrebujú k tomu čas, úrokovú sadzbu a vklad.

Kedy je najlepšie začať? Čím skôr! Čím dlhšie budete sporiť, tým väčšiu sumu môžete investovaním získať.

Poďme sa pozrieť na konkrétny príklad:
Za 1 000 € si dnes nekúpite ani sedaciu súpravu. Môžete ísť za to s partnerom, alebo partnerkou k moru na 14 dní. Keď ich však dobre investujete, tak za 40 rokov, keď pôjdete do dôchodku, sa z nich stane približne 45 000 € (napr. pri 10 % úroku).

Pointa je v tom, že múdri ľudia nevidia tých 1 000 € a zážitok z dovolenky, ale vidia tých 45 000 €. Kapitalizmus umožňuje investorom zosilnieť a tých slabších privádza do ešte väčšej chudoby.

Peniaze verne slúžia len tým, ktorí im rozumejú. Bežní ľudia sa vôbec nezaujímajú o investície. Začínajú sa o ne zaujímať, až keď si vybudujú nejaký kapitál.

Omyly pri investovaní:

Čo je to investícia? Je to stav, keď kapitál prináša zisk a pritom sa neustále zhodnocuje. Niektorí ľudia si neuvedomujú tento fakt. Keď to preložím do reči aktív a pasív, tak pri investícii vkladáme kapitál do aktív.

Mnoho ľudí rozumie pod investíciou nákup rodinného domu za trhovú cenu. Čo sa vlastne stane s vaším kapitálom? Dom potrebuje pravidelnú údržbu. Oprava strechy, fasády, nátery okien, plota, údržba záhradky... To všetko sú položky navyše, ktoré musíte vynaložiť na dom. 
Čiže dom je vlastne pasívum, keď v ňom bývate. Ak by ste ho prenajali, tak nájomné by bolo aktívum.

Pod dobrou investíciou niektorí ľudia chápu aj výhodnú kúpu automobilu. Treba si uvedomiť, že auto, ktoré slúži pre chod domácnosti vás každý mesiac vyjde na 200-400 € navyše. Poistky, servis, benzín, umývanie, parkovanie robí z auta to najväčšie pasívum. A nesmiete zabudnúť, že automobil každý rok starne a stráca na cene. 
Ak by ste ho chceli predať, tak po 4-5 rokoch zaň dostanete 30-40% z pôvodnej ceny.

Iný prípad je, keď máte autodopravu. Vtedy sa auto stáva aktívom, lebo zarába.

Ďalším omylom môže byť investícia do pozemkov, kde nie je jasný územný plán.

Pozemky sa musia pravidelne udržiavať (kosenie) a platí sa za ne daň z nehnuteľností.

Ak ste ich kúpili za trhovú cenu, môže sa stať, že v prípade náhleho predaja (ak to nie je stavebný pozemok) za ne nedostanete ani to, za čo ste ich kúpili.

A podobné scenáre sa dejú pri prenajímaní bytov, namiesto bývania vo svojom, prenájme priestorov na podnikanie namiesto vlastnenia danej nehnuteľnosti a podobne.

Každá investícia do spotrebného tovaru ako je nábytok, elektrospotrebiče, veľmi rýchlo stráca časom na cene. Aktíva vždy prinášajú zisk a pasíva naopak vyrábajú stratu.

Ak sa rozhodujete, kde investovať svoj kapitál, tak potom vždy do aktív.

Záverom k tejto téme je potrebné skonštatovať, že ak si chcete vybudovať majetok, musíte najskôr začať sporiť v malom. Len takto si dokážete zabezpečiť svoj vysnívaný blahobyt.

Sporenie a investovanie, čiže spolu ako dvojičky, by sa mali pre vás stáť úplnou samozrejmosťou.

Úroky z úrokov dokážu rozmnožovať vaše peniaze geometrickým radom. Ako som už spomínal, len ten, kto rozmnožuje svoje peniaze, môže zbohatnúť. Svoj kapitál nechajte pracovať 24 hodín denne a 365 dní v roku. Začnite s tým hneď teraz a neodkladajte to na budúci rok.

Zapamätajte si:
Bohatstvo sa nedosahuje vysokými príjmami, ale schopnosťou udržať si peniaze a zveľaďovať ich!

Ako si ich udržať a ochrániť si porozprávame v ďalšej prednáške, v ktorej si priblížime posledný piaty princíp OCHRANA PEŇAZÍ A MAJETKU.

Diskusia

Diskusia je zatiaľ prázdna.