>> <<
UPMS má už 6979 študentov 6979
Nová súťaž - doštuduj za odmenu - Výhercovia

5. prednáška:Fiškálny alkoholizmus (Ľudovít Ódor)

Lektor: Ľudovít Ódor | Štvrtok, 23. 6. 2011

Dobrý deň. Minule sme sa bavili o tom, prečo sa politici stále a stále vracajú k deficitom tak, ako sa alkoholik vracia neustále k svojej fľaši. Dnes budeme hovoriť o tom, ako liečiť túto závislosť formou podpísania kontraktov samých so sebou. Samozrejme, musíme rozlišovať vlády, ktoré to myslia vážne (aspoň na začiatku procesu) a tie, ktoré nie.

Predstavte si, že prvého januára si dáte novoročné predsavzatie, že schudnete za rok 10 kíl (ak ste štíhli predstavte si, že sa zbavíte inej neresti). Napriek tomu, že to myslíte vážne, len málokedy prežijú podobné predsavzatia prvých pár týždňov. Sme klamári? Nie nutne, len v našom mozgu opäť prehral boj „plánovač" s „pôžitkárom". Títo dvaja sú nepriateľmi už od nepamäti. Racionálny plánovač sa rozhodne, že od zajtra nejeme sladké alebo si napríklad už nezapálime žiadnu cigaretu. Potom príde zajtra a pôžitkár uvidí sladký koláč alebo zacíti cigaretový dym a keďže rozhoduje skôr na báze emócií a aktuálneho úžitku, je po záväzkoch. Plánovač je porazený.

Mohli by ste povedať, že no dobre, je to súčasť života, zmierme sa s tým. Nie! Ak chudnutie alebo skoršie vstávanie myslíme vážne, dajme do ruky plánovača zbrane ťažšieho kalibru. Zvýšme náklady za prehrešky a skúsme posilniť naše záväzky. Napríklad v jednej televíznej šou, kde išlo o chudnutie, na začiatku odfotili adeptky v bikinách. Ak za týždeň dámy neschudli dopredu stanovenú váhu, fotky sa zverejnili vo večernom vysielaní. Až na jednu, všetky schudli viac, než bol limit. Pôžitkár totiž dostal strach z negatívneho úžitku, že fotky uvidí susedka, kolega alebo spolužiaci.

Poďme teraz k vstávaniu. Rozhodli sme sa, že ráno pôjdeme o siedmej behať. Ak ráno zazvoní budík, pre pôžitkára je jednoduché stlačiť gombík a spať ďalej. Ale dajú sa kúpiť aj také hodinky, ktoré sa po stlačení gombíka odkotúľajú zo stolíka a náhodne sa skryjú v izbe. Kým ich nájdete, už dávno budete prebratý.

Mikroekonomické štúdie ukázali, že pri dobre nastavených mechanizmoch záväzkov je výrazne vyššia šanca na úspech pri predsavzatiach. Ale ako ich môžeme dobre nastaviť? Ako príklad môžem uviesť webstránku stickk.com. V štyroch jednoduchých krokoch môžete na pôžitkára upliesť bič. Najskôr stanovíte svoj cieľ. Napríklad, že schudnete o 10 kíl za mesiac. V druhom kroku určíte pokutu. Väčšinou je to suma, ktorú zaplatíte, ak nesplníte záväzok. Nie je jedno komu platíte. Môžete tam dať charitu, ale aj nenávidené futbalové mužstvo, alebo peniaze pri neúspechu môže dostať sused, ktorý vás stále otravuje (a to by ste určite nechceli!). V treťom kroku je výber rozhodcu (väčšinou priatelia), ktorý overí splnenie záväzku. Bolo by príliš jednoduché, keby ste výsledky overovali vy sami. Pôžitkár by mohol napríklad nastaviť pred vážením na váhe mínus päť kíl. Štvrtý krok je výber podporovateľov, ktorí môžu sledovať vaše čiastkové výsledky a povedať: „Super, ide ti to dobre."

Fajn a teraz k rozpočtu. Sľubujeme lepšie hospodárenie, ale nakoniec si vždy dávame ešte jeden pohár navyše. Čo môžeme robiť s fiškálnym alkoholizmom a sklonom k deficitu? Skúsme tie isté praktiky ako v mikroekonómii. Nie však fotky ministra financií v bikinách!!! Radšej vymyslime iný mechanizmus záväzkov, ktorý zvýši náklady pre politikov pri odklone zo zodpovednej trajektórie.

Postupujme podľa štyroch krokov z predchádzajúceho príkladu.

  1. Najskôr nech si vláda povie, akým tempom chce konsolidovať. To je vlastne stanovenie cieľa. Zapíšme to do zákona, aby to malo väčšiu váhu (formou fiškálnych pravidiel).
  2. V druhom kroku ide o pokutu. Tu môžeme uvažovať od reputačného rizika až po krajné sankcie ako je pád vlády.
  3. V treťom kroku treba vybrať rozhodcu. Túto úlohu by mohla zohrať napríklad nezávislá Rada fiškálnej zodpovednosti.
  4. Nakoniec je potrebné určiť podporovateľov. V tomto prípade by to mala byť verejnosť. Na jednej strane by mali byť verejné financie transparentnejšie a na strane druhej by mala byť verejnosť lepšie oboznámená s nákladmi nezodpovednej fiškálnej politiky. Predsa nechceme okradnúť vlastné deti alebo vnukov ustavičným vyrábaním dlhov.

Ako sme videli, správne nastavené motivácie a mechanizmy záväzkov pomáhajú nášmu plánovačovi zvíťaziť nad pôžitkárom. Samozrejme, len pri predpoklade, že s tými plánmi to myslíme vážne. Tak to skúsme nabudúce aj my a dúfajme, že to skúsia aj naši politici.

Na nasledujúcich prednáškach budeme detailnejšie hovoriť o tom, ako namiešať tie správne ingrediencie do zákona o rozpočtovej zodpovednosti: transparentnosť, fiškálne pravidlá a nezávislú inštitúciu na hodnotenie rozpočtu.

Diskusia

Počet príspevkov v diskusii je 4. Zobraziť celú diskusiu.

Matúš Jarečný

Perfektná prednáška. smile Klobúk dole pán lektor.

14.09.2012 | 13:42:04
Marián Prekop

Po použití takejto analógie pri výklade témy sa nájde asi len málokto, kto by ju nepochopil a nezapamätal si ju. Bolo to zaujímavé spestrenie.

21.07.2011 | 20:11:42
Lenka Bodnárová

Toto je zatiaľ najvtipnejšia a veľmi zrozumiteľná prednáška smile Ďakujem, dobre sa čítala

08.07.2011 | 12:39:14
Jaroslav Orosz

v právnej úprave daňového práva sa stretávam s odborným názvom “fiskálné” a nie (fiškálne) funkcie -tieto záujmy sa prejavujú v realizácii výdavkovej časti verejného rozpočtu ...

25.06.2011 | 11:20:21