>> <<
UPMS má už 6979 študentov 6979
Nová súťaž - doštuduj za odmenu - Výhercovia

Úvod k 1. trimestru 3. ročníka

Lektor: UPMS | Štvrtok, 3. 5. 2012

Milí študenti,

čas letí a po úspešnom skončení druhého ročníka našej univerzity je tu čas na spustenie ročníka tretieho. Sme po voľbách, stredopravé strany utrpeli porážku a vlády sa ujala vláda jednej strany – strany SMER-SD Róberta Fica.

Dalo by sa povedať, že došlo k skončeniu jednej historickej etapy, ktorá trvala od roku 1998, kedy po Vladimírovi Mečiarovi prebral vládu na osem rokov Mikuláš Dzurinda. Aj keď jeho prvá vláda v rokoch 1998 – 2002 bola širokou pravoľavou vládou a v rokoch 2006 – 2010 vládla koalícia Fico, Mečiar, Slota, napriek tomu sa dá tvrdiť, že vývoj na Slovensku v rokoch 1998 – 2012 programovo určovali stredopravé strany. Boli programovo dominantné aj v širokej pravoľavej vláde a ani počas rokov 2006 – 2010 nedošlo, napriek Ficovej ľavicovej rétorike, k žiadnej zásadnej zmene kurzu krajiny tak, ako bol nastavený počas vlád Mikuláša Dzurindu v rokoch 1998 – 2006. Nedošlo aj preto, že v rokoch 2006 – 2008 slovenská ekonomika vďaka reformám raketovo rástla a s ňou rástli aj verejné príjmy. Keď tento rast v krízových rokoch 2009 – 2010 pominul, vláda pokračovala nezmeneným tempom míňania, čo sa prejavilo v rekordnom náraste verejných deficitov v týchto rokoch.

Tomu je však koniec. Sme v roku 2012, rekordné rasty nás nečakajú a priestor na ďalšie deficity taktiež, najmä vďaka prísnym trhom, ale aj novým domácim a európskym pravidlám, chvalabohu neexistuje.  Takže nová jednofarebná Ficova vláda bude musieť na rozdiel od rokov 2006 – 2010 naozaj vládnuť, prijímať nevyhnutné opatrenia  a určovať smerovanie krajiny.

Spomínam to všetko preto, že Vám chcem v tejto situácii, na prahu novej etapy vývoja Slovenska, ponúknuť obzretie sa za vývojom doterajším. Chcem Vám ponúknuť môj pohľad na to, čím Slovensko prešlo od obdobia komunizmu (reálneho socializmu) až doteraz.

Bude to môj subjektívny pohľad a hodnotenie, napriek tomu si myslím, že by to mohlo byť zaujímavé z viacerých dôvodov.

Po prvé si myslím, že obdobie od Novembra 1989 až doteraz bolo najúspešnejším, ale aj jedným z najzaujímavejších a najturbulentnejších období v dejinách Slovenska.

Po druhé, uvedomujem si, že verejnosť to tak zďaleka nevníma a že najmä mladí ľudia veľmi málo vedia o ceste, ktorú sme prešli, ale aj o situácii z akej sme vychádzali, o pomeroch, ktoré tu pred novembrom 1989 vládli.

A po tretie, dúfam, že môj pohľad by mohol byť zaujímavý aj preto, že som mal možnosť byť pri týchto zmenách počas celého uplynulého štvrťstoročia. Posledné roky komunistického režimu som strávil ako mladý vysokoškolský učiteľ na Vysokej škole ekonomickej, pričom som sa zameriaval najmä na otázky (ne)fungovania systému centrálneho plánovania. Po vymenovaní prvej slobodne zvolenej vlády v júni 1990 som nastúpil ako poradca podpredsedu vlády Kučeráka, ktorý bol zodpovedný za ekonomickú transformáciu, v roku 1991 som sa stal ministrom privatizácie, v rokoch 1992 – 1998 som pôsobil v ekonomickom think-tanku MESA10, ktorý sa zoberal ekonomickou transformáciou a po roku 1998 som sa v pozícii podpredsedu vlády a ministra financií významným spôsobom podieľal na ekonomických reformách a na ekonomickom smerovaní Slovenska.

Z týchto dôvodov som sa rozhodol, že v rámci prvého trimestra tretieho ročníka UPMS Vám ponúknem moje obzretie sa za posledným štvrťstoročím (najmä) ekonomického a politického vývoja na Slovensku.

Začnem obdobím pred novembrom 1989, pokúsim sa, najmä pre Vás, ktorí ste komunizmus nezažili, alebo ho zažili ako deti, vysvetliť, ako a prečo tento systém (ne)fungoval a prečo bol neudržateľný. Potom prejdem cez obdobia začiatkov postkomunistickej transformácie, rozdelenia Československa, vlády Vladimíra Mečiara, Mikuláša Dzurindu, Roberta Fica a Ivety Radičovej až k súčasnosti, k môjmu pohľadu na to, čo nás čaká v najbližších rokoch.

V duchu našich doterajších zvyklostí sa pokúsim byť jednoduchý a zrozumiteľný a aj pomerne stručný. Zároveň Vám ponúknem aj niektoré doteraz nezverejnené informácie a zážitky z prípravy a realizácie reforiem, teda z „kuchyne“ vládnutia.

Teším sa na Vás a na naše stretnutia pri prednáškach prvého trimestra tretieho ročníka UPMS.

 

 

Diskusia

Počet príspevkov v diskusii je 6. Zobraziť celú diskusiu.

Zdenka Konečná

Aj ja sa teším ako zhodnotí dosadzovanie robotníckej triedy ficovcami na štátnozamestnanecké miesta - u nás krajčírka, manželka Kaliňákovho generálneho riaditeľa skis mv bola najskôr dosadená na krajskú prokuratúru, odtiaľ podľa § 28 ods. 2 zákona 312/2001 do služobného úradu DR SR, odbor štátnej služby financie, funkcia hlavný referent. Tiež za vyšetrovateľov ekonomickej trestnej činnosti najväčších grázlov, ktorí s problémami ukončili základnú školu. A údajne tí policajti majú aj diplom. Len akosi neviem, kedy študovali. Asi podobne ako Kaliňák počas ministrovania si urobil doktorát.
Pán Mikloš, takýchto odborníkov máte podosadzovaných všade, za riaditeľa úradu práce dosadili mladíka, ktorého jediná prax bola evidencia medzi nezamestnanými…

08.05.2012 | 09:47:21
Tomáš Janík

Ale ved je to take jednoduche!!! Ak vyberies 150 ludi upozornujem inteligentov a predstupis pred nimi s logickymi argumentami, ktore obhajuju zaujmy celej spolocnosti, tak tito inteligetni ludia, ti bud daju za pravdu alebo ti budu namietat tiez logickymi argumetnami, cim sa tvoj navrh stane este lepsim. Prave v tom je rozdiel medzi inteligentom a hlupakom, ze inteligent bude vzdy rozmyslat v prospech spolocnosti, ale toto sucasni politici nedokazali ani jeden. Preto su to obycajni zlodeji. A rozmyslal si niekedy nad tym, odkial pan Miklos inancuje programatorov a rekalmu na facebooku UPMS??? Z poslaneckeho platu asi tazko…

07.05.2012 | 10:16:29
Peter Geršák

Dobrý deň
Prepáčte ale musím reagovať na príspevok pána Janíka. Od kedy je človek - človekom, boli ľudia ktorí kradli. Kto má príležistosť kradol a bude kradnúť. Jedna vec je, čo chce pán Mikloš a čo sa presadí v parlamente. To neplatí len tam, ale aj na komunálnej úrovni. Nerozhoduje jeden človek “o reformách” ale väčšina, čo je niekedy na škodu. Nakoľko tam sedí pravica a ľavica a každý poslanec má ešte svoje osobné záujmy. Chcel by som vidieť Vás pán Janík, ako by ste presadzovali svoje návrhy a reformy pri 150 člennom parlamente alebo v mestskom parlamente. Myslím, že až história dá za pravdu, kto tu robil niečo pre Slovesnko a kto tu kradol.
Ďakujem.

07.05.2012 | 09:52:07
Tomáš Janík

Cela kuchyna pana Miklosa je taka, ze ak mu ja alebo ini mudri ludia napisu navrh reformy, tak sa tym ani nezaobera, ale ak mu navrh reformy napise nejaky vplyvny podnikatel, ktory chce zarobit peniaze na Slovensku a cast z nich dat ako provizie panovi Miklosovi, tak tym uz sa zaoberat bude.
Pan Miklos priviedol Slovensko na pokraj biedy, vytvoril 500-tisicovu armadu zobrakov, ktori nemaju co jest, zaco byvat a co si obliect. Vela ludi muselo kvoli tomu utiect do zahranicia a navyse za Miklosa sa kradlo rovnako len sme o tom doteraz nevedeli. Keby pan Miklos bol chlap, tak si prizna chybu a tym padom by sa vsetko prepacilo, ale on sa bude len ako baba schovavat a obhajovat svoje skutky nejakym komunizmom.

05.05.2012 | 09:23:19
Juraj Balog

Verim, ze prednasky budu putat citatela.

04.05.2012 | 22:45:37