>> <<
UPMS má už 6979 študentov 6979
Nová súťaž - doštuduj za odmenu - Výhercovia

1. prednáška:Komunizmus. Ako to (ne)fungovalo a prečo (Ivan Mikloš)

Lektor: UPMS | Streda, 9. 5. 2012

Zdenka Konečná

Zdravím Tomáš, Mikloš je v opozícii, môže ficovcom vykričať, akých majú odborníkov. Alebo znovu máme nastolenú vedúcu úlohu KS Smer a nemôže otvorene kritizovať? Na mňa 10 policajtov v r. 2006 dalo trestné oznámenie, že som na polícii povedala, že policajti sú skorumpovaní. Dokonca Kaliňákov gen. riaditeľ skis mv už  manželovi povedal, že som dostala 1 rok basy natvrdo. Senát krajského súdu právoplatne rozhodol a skôr ako mi exekútor vymohol pohľadávku v zmysle rozsudkov, ako som mohla dokázať branie úplatkov a robenie daňových a úverových podvodov v stovkách miliónov, na návrh skorumpovaného riaditeľa DÚ súd zrušil ex offo bez likvidácie súkromnú firmu, kde som dodnes zamestnanec, kde mám akcie a plnú moc na vykonávanie akcionárskych práv v plnom rozsahu, ani ma neodhlásili zo zdravotného a sociálneho poistenia, majetok firmy podvodne popresúvali a účtovné doklady zničili. Čo sa zmenilo?

14.05.2012 | 15:36:44
Marián Omelka

To čo sme väčšinou v socializme dosiahli sa teraz zamestnancovi u nejakého podnikateľa môže len snívať. Taktiež istota, že zajtra mám prácu a rodina prežije i vtedy ak jeden z rodičov stratí prácu a ešte horšie zdravie, zostarne to tento štát nevie zabezpečiť. Plač o dôchodky a všetky štátne dávky je stokrát horší ako v minulosti. Žiaľ dobre už len bolo. Marián

11.05.2012 | 13:58:35
Tomáš Janík

Tak ja to zasa vidim uplne z ineho uhla. Ked za komunizmu ktosi nemal banan, tak to nebolo take hrozne, ale najhorsie utrpenie zazivaju dnes ti, ktori musia hladiet na preplnene regale v obchodoch a pritom si nemozu dovolit kupit takmer nic (dochodcovia a socialne odkazani - 500 000ludi). Navyse v krasnom kapitalizme so silnou sutazivostou prichadzaju aj zdravotne problemy a vela ludi trpi prepracovanostou.
V komunizme zlihali v prvom rade samotni ludia riadiaci krajinu, ktori nepustali inteligenciu do veducich pozicii, presne tak ako je tomu dnes. Ale aj napriek tomu v komunizme boli ludia ovela stastnejsi ako dnes a v komunizme neexistovala kriza.
A este k Zdenke z minulej prednasky, velmi pekne si zkritizovala dosadzovanie primitivov do dolezitych funkcii, ale zbytocne sa obracias na pana Miklosa, on dosadzuje svojich ludi, kam sa mu hodi rovnako ako Fico, len je to lepsie zamaskovane.

09.05.2012 | 21:53:12
Pavel Šimon

Taktiež sú vrstvy, ktoré žijú na dlh, proste ich príjem nestačí na pokrytie ich (nízkych) životných nákladov. Takže spoločenské rozdiely sú obrovské a mnohdy nemorálne.
A áno je tu samozrejme námietka, že každý má šancu. Ale poctivo treba povedať, že to je len učebnicová teoria.
Aby som bol správne pochopený: presvedčením som pravičiar, a kapitalista. Ale ten minulý režim mal vôči väčšine väčšiu ľudskosť ako dnešný slovenský ranný kapitalizmus. Takže nie je všetko červené (vtedy, ako by sa mohlo zdať z prednášky) ale ani krásne dúhove ako sa snaží kopu ľudí (najmä politikov, ale tak trochu aj vy p. Mikloš) dnes malovať.
P.S.: aké boli dlhé vlasy tolerované vidno aj na mojej profilovej fotke. Je to rok (cca.) 1981 na strednej škole.

09.05.2012 | 21:52:10
Pavel Šimon

V princípe s prednáškou súhlasím, len v malých detailoch si pamätám rozdiely. Aplikácia “komunistického režimu” okrem celospoločenskej aplikácie sa líšili aj regiony.
Keď som v 1984 prišiel študovať na Slovensko, tak som bol prekvapený, že na základnej škole sa zdravilo “česť práci” a učitelia boli súdružky a súdruzi.
V Moste (inak revolúčnom meste) sa zdravilo dobrý deň a učitelia boli panie a páni.
Na strednej škole sme rifle aj dlhé vlasy (primerane) mohli nosiť, len tie rifle sa dali kúpiť len v tuzexe a nie každý sa k nim dostal. Ja som “dostal” rifle od rodičov až v tretiaku.
Toto sú samozrejme maličkosti.
Ale teraz k podstatným rozdielom medzi teraz a vtedy. Tá skutočne falošná rovnosť bola menej zlá ako súčasná. Za 23 rokov máme vrstvu “super” bohatých, multi milinoch €, a bohužiaľ (možno sú výminky) u málokoho “skutočne” legálne.

09.05.2012 | 21:45:32