>> <<
UPMS má už 6979 študentov 6979
Nová súťaž - doštuduj za odmenu - Výhercovia

3. prednáška:Slovensko a tri „S“ (Ľudovít Ódor)

Lektor: Ľudovít Ódor | Streda, 8. 6. 2011

Tomáš Tovačovský

Ja vidím trošku chybu v tom, že prednáška vraví o nominálnom znižovaní výdavkov na tovary a služby, pričom v teste je správna odpoved zníženie reálnych výdavkov smile

07.06.2012 | 15:22:48
Jozef Mačo

Elektronicke aukcie nie su vseliek.
Problem nie je len v tom, ze sa nieco kupuje draho. Problem je v tom, ze sa kupuje to, co netreba.

22.07.2011 | 09:30:44
Alexander Bugala

JÁN ŠTURC > ide o buducnost. priebezny dochodkovy system funguje prave tak, ze peniaze od dnes ekonomicky cinnych ludi sa pouziju na vyplatenie dochodkov pre dochodcov uz dnes. Nikde sa neukladaju. Preto sa to vola priebezny system. V buducnosti ma klesat pocet pracujucich ludi a zaroven stupat pocet dochodcov a teda bude do priebezneho systemu prichadzat menej penazi (od menej ludi) a bude potreba vyplacat viac penazi (viac dochodcov). Co je neudrzatelne. A preto sa v mnohych krajinach zavadza druhy pilier (a aj dalsie), kde sa peniaze uz ukladaju.

TOMÁŠ JANÍK > Ja dufam, ze sa opat budu nakupovat aj ine aktiva ako dlhopisy. Dlhopisy mali a stale maju povest bezrizikoveho aktiva. To sa ale s bankrotom / restrukturalizaciou dlhov viacerych krajin moze zmenit. Ich vykonnost je z dlhodobeho hladiska mierne nad urovnou inflacie. Akcie napriklad maju ovela vyssiu vykonnost z dlhodobeho hladiska. Ale zakladom pre dlhodobe portfolio by aj tak mala byt diverzifikacia rizika.

21.07.2011 | 01:38:18
Tomáš Janík

Ja mam na starnutie obyvatelstva podobny nazor. Plynule starnutie tu bolo aj doteraz a zrejme aj bude nadalej. Ja by som sa nehral na pana Boha, ktory chce vyriesit tento problem nakupovanim zahranicnych dlhopisov.  Znovu zdoraznujem, ze peniaze maju iba vtedy hodnotu, ak su kryte pracou.
Teda ak budeme chciet dosiahnut vyssiu zivotnu uroven, ako bude schopne vyprodukovat cele Slovesko, tak zakonite niekto v cudzine bude musiet robit na nas slovakov. A prave tu je problem, pretoze starnutie obyvatelstva bude aj v ostatnych krajinach a preto si myslim, ze zahranicne dlhopisy v buducnosti nebude mat kto splacat a preto je to nezodpovedna cesta.

10.06.2011 | 21:54:33
Ján Šturc

Nevidím problém v stárnutí obyvateľstva, pretože dôchodcovia si počas obdobia ekonomickej aktivity na svoj dôchodok zarobili. V priemere dôchodca formou odvodov na dôchodok odvedie o trochu viac ako vyčerpá.
Skôr je problém neprimeraného rastu nekvalitnej (ekonomicky neaktívnej) populácie.
Trvale nezamestnaní. Populácie tráviacej celý život na sociálnych podporách a dávkach.
Osobne by som bol v týchto prípadoch za politiku: “Malý dvor a dlhý bič”. Mám ale pocit, že súčasna vláda sa k tomu stavá inak.

10.06.2011 | 13:30:18
Ľudovít Ódor

Dobry den
Mozem len suhlasit
cela demokracia na tom stoji
bohuzial u nas v
vyroky sudov a vysledky loterii
su rovnako predpovedatelne

10.06.2011 | 10:52:08
Peter Geršák

Dobry den.

Myslim si, ze jedna z najhlavnejsich uloh konsolidacie nielen financii, ale aj celej spolocnosti, by mala byt dosledna vynutitelnost prava. Mam pocit, ze u nas na Slovensku je vynutitelnost prava velmi slaba a ked tak velmi zdlhava. Na toto by trebalo podla môjho nazoru upriamit pozornost.
Dakujem.

10.06.2011 | 10:41:11
Ľudovít Ódor

Dobry den
Paradoxy su pomocnym nastrojom prednasatela grin
ale nebolo to take silne matematicke znasilnenie:
Predstavte si, ze planujete znizit deficit o 3% z HDP
Mozete si vybrat opatrenia na strane prijmov aj vydavkov
vyberete si tieto:
1. znizite dane o 1% z HDP (teda vlastne zvysujete schodok)
2. znizite vydavky o 4% z HDP
prijmove (-1) + vydavkove (4) = 3% z HDP
vydavkove/celkove znizenie schodku = 125%
prijmove/celkove znizenie schodku= -25%
S pozdravom
Ludo Odor

10.06.2011 | 08:31:18
Mario šebök

prepáčte, čo je to za nezmysel : “viac než 100% opatrení (bolo na strane výdavkov)... ” ?!?!? - som rád keď ekonóm zostáva v prvom rade pragmatikom….

09.06.2011 | 10:43:44