>> <<
UPMS má už 6979 študentov 6979
Nová súťaž - doštuduj za odmenu - Výhercovia

5. prednáška:Genéza eurokrízy - Grécko

Lektor: Ivan Mikloš | Streda, 23. 3. 2011

V predchádzajúcich prednáškach UPMS sme si okrem iného vysvetlili, že svetová ekonomika prechádzala v prvej dekáde nového tisícročia obdobím hojnosti a rastu. Toto obdobie bolo charakteristické výraznou mierou fiškálnej a monetárnej expanzie…

Tomáš Janík

Mna Grecko moc nezaujima, pretoze SR spravne odmietlo pouzicku a nie je teda co riesit. Ale objavil som na Ministerstve financii analyzu dochodkoveho systemu. A to je hotova pohroma, pretoze sprava vobec nepocita s tym, ze hospodarstvo sa bude prepadat vdaka vypadku financii do socialne poistavne.
Dokazom je dnesna vyse 13% nezamestnanost. V nasom hospodarstve prudko klesa dopyt, co ma okrem ineho za nasledok, ze investory k nam uz nechcu chodit.
Tu je odkaz na tu analyzu:
http://www.finance.gov.sk/Documents/Publikacie/ea_1_vplyv_dochodkoveho_sporenia_web.pdf

26.03.2011 | 21:24:10
Michal Gajan

Nie je to asi take jednoduche dat kopacky marnotratnej milenke akou Grecko urcite je, uz len z toho dovodu ze by to malo znacny vplyv na negativny vyvoj EURA na fin.trhoch a nehovoriac o tom akym sposob by sa odlucenie od EU vykonalo. Celkova odluka by asi nebola celkom mozna nakolko je Grecko silno ekonomicky a politicky spate a previazane s EU. Nestabilita v Grecku znamena aj nestabilitu v celom regione…je to totozne s tym ako ked clovek ma zlomenu napr. nohu,alebo ma poskodeny niaky iny parcialny organ…potom darmo bude hovorit ze inac je uplne v poriadku az na tu nohu, ked sam vie ze je to cele na HOV.O

25.03.2011 | 16:57:16
Ján Šturc

Som sklamaný. Prednášky uvádzajú fakty, ako si ich možno prečítať aj v tlači, ale nič nevysvetlujú.
Zaujímalo by ma: prečo sa EU rozhodla Grécku požičať a nenechala Grécko a banky, ktoré mu požičali, aby si to vyriešili meddzi sebou?

25.03.2011 | 15:58:17
Jozef Mačo

“vyskladali 110 mld. eur na pôžičky pre Grécko”
Prečo sa to volá pôžička, keď reálne ide o dar? EÚ má iba dve možnosti - buď si Grécko vydržiavať ako drahú rozmarnú milenku alebo ho nechať padnúť tam, kde patrí.

25.03.2011 | 08:44:37
Tomáš Janík

Cely kluc, ktory SR navrhlo je na nic. Zdravy rozum by kluc stanovil tak, aby konkretnej krajine pomahali len tie staty, ktore maju zivotnu uroven rovnaku alebo vyssiu. Takym dobrym meritkom zivotnej urovne je HDP na obyvatela v parite kupnej sily.

24.03.2011 | 13:37:54