>> <<
UPMS má už 6979 študentov 6979
Nová súťaž - doštuduj za odmenu - Výhercovia

2. prednáška:Mýtus konštantného objemu práce (Miroslav Beblavý)

Lektor: UPMS | Štvrtok, 2. 2. 2012

Samuel Esterka

Pán Beblavý,

neviem odkiaľ ste čerpali túto tému, avšak tento mýtus predpokladám si osvojili politici, nie občania.

V období všetkých vlád, v ktorých bola Vaša strana sa robili také čistky na úrovni verejnej správy ako aj podnikov so štátnou účasťou, aké neboli snád nikdy predtým. A čím nižšie preferencie mala Vaša strana, tým boli personálne dosadzovanie Vašich známych brutálnejšie a hlbšie do organizačných štruktúr. O odbornosti nie je možné ani len okrajom uvažovať, pretože na 90% miest nebolo urobné žiadne ani len formálne výberové konanie.

Vaša prednáška sa mi zdá ako zlodej kričí na ludí, pozrite sa, ako oni kradnú...

Vaša teória o fungujúcom trhu, ako ste ho prezentoval v tejto prednáške, snád by fungoval len v marxistickej teoriu kapitalizmu… nie v realite.

02.03.2012 | 17:11:18
Viktor Jánoš

K tym novym profesiam na portali profesia.sk len tolko, ze v mnohych pripadoch ide len o atraktivnejsie pomenovanie tych profesii, ktore tu uz boli. Ja robim uz niekolko rokov pocitacoveho technika, ibaze sa to pokazde vola inac. PC technik, IT specialist, IT support…
Taku upratovacku tam tiez nenajdete, asi len ako manazerku cistoty grin
Samozrejme, ze vznikaju i nove profesie, ale umerne so vznikom novych technologii, ci novych odvetvi. Ale statistikou podla mnozstva druhov profesii na trhu prace z portalu profesia.sk by som sa radsej neohanal.

14.02.2012 | 23:36:26
Viktor Jánoš

Bola to zaujimava prednaska, z trocha ineho pohladu na vec ako to vidim ja. Niekedy mam totiz pocit, ze sa vytvara kopec pracovnych miest aj nasilu. Nazval by som to ako KANCELARSKY PLANKTON. Zazil som pocas civilnej sluzby na ekonomickej univerzite, ze sme boli traja pocitacovy technici ktory realne makali a cele deviate poschodie su len kancelarie s ludmi co mi sefovali, ich sekretarky, nadriadeny mojich nadriadenych a ich sekretarky. Sak ako dobre mi bolo, len sa mi kopec ludi zdalo byt nevyuzitych, no hlavne ze boli do poctu…

14.02.2012 | 23:25:19
Zdenka Konečná

Politickú paralýzu vidí verejnosť v klientelizme a dosadzovaní rodinných diletantov aj sdku na štátnozamestnanecké miesta. Je choré, keď na daňový úrad na miesto s predpísaným VŠ vzdelaním a odbornou praxou sa dosadí krajčírka, manželka generálneho riaditeľa na ministerstve, za daňovú kontrolórku sesternica poslankyne parlamentu, keď zlyhá, urobia z nej riaditeľku úradu práce, keď aj tam zlyhá, šupne sa na ústredie. Čo máme požadovať v tomto prípade p. Beblavý, keď dr sr takýchto diletantov ochraňuje?

11.02.2012 | 16:16:21
Miroslav Beblavý

Dobry den pani/slecna Forisekova,
vami spominana otazka o dopade mytu konstantneho objemu prace na obchod je zamerana na efekt v ramci obchodu, ktory je vyvolany spominanym mytom. Ak by tento mytus neexistoval, tak by bol efekt na obchod nulovy. V ramci otazky sa vsak pytame na obchod v zmysle aktivity a tvrdeni, ktore sprevadzaju suboj medzi konkurenciou.
Je mi luto pokial doslo k nedorozumeniu.

09.02.2012 | 14:26:51
Stanislav Burda

Konštantný objem práce….., prepustením starších zamestnancov na úkor prijatia mladších sa aplikuje do praxe diskriminácia, porušuje sa princíp demokracie, právo na rovnaké pracovné podmienky. Pred Bohom by sme si mali byť všetci rovní a prial by som si aby na Slovensku platilo, že vždy vyhráva odbornosť a schopnosť a vek, pohlavie, farba atď. nehraje rolu. Diskriminácia jednej skupiny voči druhej nikdy nemá priaznivý efekt a iba škodí. Odbornosť a schopnosť, na tú sa v našej krajine v poslednej dobe zabúda.
Tá začína, myslím si, predovšetkým úrovňou školstva, tým chcem povedať, že plne súhlasím s Vaším posledným odsekom pán Beblavý. Ďakujem.

05.02.2012 | 14:56:45
Rudolf Smehyl

Mám vedľa seba dva supermarkety s rozlohou 1500m², každý z nich zamestnáva 25 zamestnancov. Riaditeľ toho prvého si myslí: “Keby som tu vedľa nemal, konkurenčný supermarket, mohol by som zamestnať ďalších 30 ľudí.” Keby jeho konkurencia do rána zmizla, by ale fakticky efektívne nemohol zamestnať vo svojom supermarkete nikoho navyše, a aj keby prevádzku o 100% rozšíril (3000m²) pravdepodobne by v porovnaní s dvomi nezávislými predajňami, nepotreboval dodatočných 25 zamestnancov, ale menej. Takýto riaditeľ podlieha omylu mýtusu konštantého objemu práce. Zvýšenie zamestnanosti by sme najskôr dosiahli vybudovaním tretieho (špecializovaného) supermarketu v rovnakej lokalite, počas ktorého by riaditeľa supermarketu č. 1 trafiľ šľak.

02.02.2012 | 12:50:11
Kvetoslava Forišeková

Tejto správnej odpovedi nerozumiem:
“Môže mať mýtus konštantného objemu práce (Lump of Labour Fallacy) priamy efekt aj na obchod? Aký?
* Áno, obchodní partneri sú neprávom obviňovaní z toho že berú pracovné miesta (SPRÁVNA ODPOVEĎ)”

Podľa mňa, keď sú obviňovaní neprávom, tak pracovné miesta neberú a teda nemajú ani priamy efekt na obchod. Alebo…?

01.02.2012 | 21:24:07