>> <<
UPMS má už 6979 študentov 6979
Nová súťaž - doštuduj za odmenu - Výhercovia

4. prednáška:Globalizácia, kríza a východiská do budúcna

Lektor: Ivan Mikloš | Streda, 5. 5. 2010

Ako sme si povedali už v predchádzajúcich príspevkoch, globalizácia znamená len dve istoty – že miera neistoty bude narastať a že miera a intenzita globálnej konkurencie bude taktiež rásť. Z toho vyplýva, že pružní a pripravení na tieto podmienky budú z takéhoto prostredia profitovať a tí ostatní budú, aspoň relatívne, strácať.

Položme si dve otázky. Čo na vyššie uvedených záveroch zmenila kríza? Čo to znamená byť pružný a pripravený, teda čo sú najdôležitejšie predpoklady úspechu v globálnej konkurencii?

Kríza ukázala, že závery o raste neistoty a intenzity konkurencie sa nezmenili, naopak budú platiť ešte silnejšie a intenzívnejšie ako pred ňou.  

Kríza vznikla najmä v dôsledku pumpovania nadmerného množstva peňazí do ekonomiky, kvôli podpore spotreby a zadlžovania, kvôli všade rozšírenému morálnemu hazardu. Morálny hazard znamená také riskantné chovanie, kedy sa riskujúca strana spolieha na to, že prípadné straty neponesie sama, ale  že ich bude zdieľať s niekým iným, väčšinou s daňovníkmi alebo spotrebiteľmi. Presne to sa aj stalo. Správanie sa bánk pred krízou a ich záchrana štátom po nej je najznámejší a najsmutnejší príklad morálneho hazardu.

Keď si to zosumarizujeme, nadmerná emisia peňazí, podpora spotreby a zadlžovania a morálny hazard vlastne znamenajú zmäkčovanie podmienok súťaže. K takémuto zmäkčovaniu dochádzalo nielen pred krízou, ale aj po nej, pretože rôzne záchranné balíky (bailouty) znamenajú zmierňovanie a zmäkčovanie možných dôsledkov krízy.

Kríza znamená obrovský nárast insolventnosti a zadlženosti ľudí, podnikov, ale aj štátu. Ľudia a firmy platia menej priamych aj nepriamych daní a štát sa navyše po kríze zadlžuje aj preto, že pumpuje obrovské množstvo peňazí do rôznych záchranných balíkov. Výdavky štátu sa teda zvyšujú, príjmy však klesajú. To sa však nedá donekonečna. Už teraz je situácia vážna a zďaleka nielen v Grécku. Takmer všetky vyspelé krajiny sú zadlžené do takej miery, ako ešte nikdy predtým v histórii (v mierových časoch).

Jedinou rozumnou a reálnou alternatívou ako z bludného kruhu von je znižovanie deficitov a dlhov, úspory, škrty vo verejných výdavkoch, reformy, najmä také, ktoré umožnia zvládnuť náklady spojené so starnutím populácie. To ale znamená pritvrdenie podmienok, teda zintenzívnenie miery súťaže a konkurencie. Tento záver potvrdzuje aj skutočnosť, že vo svete je stále nepomer medzi kapacitami výroby a služieb (teda ponukou) a reálnym budúcim dopytom. Bude musieť dôjsť k čisteniu trhov a teda aj k zníženiu nadmerných kapacít. V takejto situácii bude súťaž o kapitál a investície ešte rádovo ťažšia, ako to bolo v predkrízovom období.

Čo to znamená pre nás? Najmä to, že rozumná, zodpovedná a kompetentná politika bude ešte dôležitejšia ako v minulosti. Najdôležitejšie predpoklady úspechu v budúcej zostrenej globálnej konkurencii budú nasledovné:

  • Zdravé verejné financie, teda nízke deficity v čase konjunktúry, potreba vyrovnaných, resp. prebytkových verejných rozpočtov, relatívne nízky verejný dlh
  • Dobré a stále sa zlepšujúce podnikateľské prostredie, najmä nízke dane a odvody, vysoká vymožiteľnosť práva, pružné trhy, najmä pružný trh práce, pružný vstup a výstup z podnikania, nízka miera byrokracie, regulácie a korupcie, kvalitná verejná správa a dobré fungovanie verejných inštitúcií
  • Vzdelanie, veda, výskum a informatizácia, najmä kvalitné školstvo, veda a výskum, rozvinutá informatizácia, prepojenie vedy a výskumu s praxou

Každú vládu by sme mali posudzovať a hodnotiť najmä podľa toho, ako napĺňa vyššie uvedené priority. Od ich napĺňania totiž bude záležať, ako sa budeme mať my, naše deti a deti ich deti.

 

Pozn.: Správne odpovede na niektoré otázky z testu nie sú zámerne obsiahnuté v texte prednášky. Dôvodom je snaha motivovať študentov k doplnkovému samoštúdiu a čiastočne tak (ako vyplynulo z reakcií a požiadaviek študentov) zvýšiť náročnosť testových otázok.

Diskusia

Počet príspevkov v diskusii je 3. Zobraziť celú diskusiu.

Pavol Škulavík

... pokracovanie predosleho kementara.

Vlada je na vine celej krize. Sak to bol Bush jr. kto povedal ze kazdy us citizen si zasluzi dom. Bola to Vlada ktora porusila ustavu a dala bankam (fractional banking) pravo tlacit peniaze a FED (Cent.banke) tlacit peniaze z nicoho. Je to Stat kto reguluje a deformuje trh. Bankrot je bezna sucast trhov ale ked sa jedna o “Globalne firmy/banky"tak tam platia ine pravidla. A nasledne taketo dlhy statov sposobene zachranou bank zaplatia obcania v daniach. Aj federalny (vladny) dlh je nakoniec len dlhom obcanov lebo vlada nic neprodukuje aby dlh splatila. To ze Ficova vlada je horsia ako vlada SDKU… je jasne ale ani ta Vasa neni ta prava makova. Nikto si neobmedzil pravomoci, nezrusil ministerstva…. No ale na to aby som presiel testom musim suhlasit :(

28.05.2014 | 15:07:21
Pavol Škulavík

v podstate sa da suhlasit, akurat sa nevyjadril preco zachranovat banky. Tak ludia sa musia ucit aby boli konkurencie schopnejsi , aby mali peniaze na potreviny a na platenie dani a stat potom pomze bankam pretoze boli nenazrane a riskovali pri zlej investicii. Je to NBS co kontroluje banky, preco im dovolila to co im dovolila? Keby banky nechali skrachovat, skrachuju aj akcionary a nasledne si budu davat pozor do coho investuju. Je to vlada co deformuje bankove prostredie tym ze garantuje uspory vkladatelov. Banka moze potom robit akekolvek zle investicie pretoze vie ze stat nenecha skrachovat vklady ludi, ludia nie su motivovani sa zaujimat o portfolio banky atd…

...pokracovanie v dalsom komentary…

28.05.2014 | 15:06:37
Andrej Nosko

K tejto prednaske odporucam doplnkove video:

http://www.youtube.com/watch?v=d0nERTFo-Sk

Posluchaci tychto prednasok ho urcite ocenia smile

23.06.2010 | 17:49:15