>> <<
UPMS has already 6979 students 6979
New contest!
Sign up!

3. lecture:Two lawyers, three legal opinions or how law is created (Lucia Žitňanská)

Lecturer: UPMS | Thursday, 25. 10. 2012

Pavol Škulavík

nemal by ten sused dokazat ze ja jedna o vcely toho vcelara a nie o nejake ine?
Sused co ziada vyrub stromov ma pech. Ma si dom poistit a poistovna sa moze domahat nahrady u majitela stromov. Kde berie sud patent na mudrost? v oboch pripadoch by som tento spor ignoroval, ak suseda postipe vcela, nech dokaze ze je susedova. ak padne na dom strom, potom si moze robit naroky ale nie vopred.
Ako mam doverovat sudom ked jeden rozhodne tak a druhy inak. Nemali by mar rovnaky nazor na pravny vstah. Preco nemame porotu z viacerych posluchacov ako je to v usa ale sustredujeme moc do ruk jedneho sudcu?
Takze akokolvek rozhodne nizsi stupen sudu , mame tu instanciu sily a nadradenosti a to najvyzsi sud ktory ma patent na spravodlivost.

30.07.2014 | 12:22:42
Henrich Paulík

Podľa mojho názoru by bolo dobré keby aj i nás existoval precedens.  Velmi by to urýchlilo a zjednodušilo rozhodnutie súdu a predpokladám že aj jednotlivé rozhodnutia jednotlivých stupňov súdu by sa tak nelíšili ako teraz.

24.12.2012 | 10:57:03
Pavel Šimon

Ako je to teda s vykladom zákona?
NR SR prijme zákon, a po tom čo vyjde v zbierke je platný.
Teraz vznikne situácia kedy si niekto (v tomto prípade štátny orgán) zákon nejako vyloží a podľa toho koná. Jeho výklad ale je nesprávny a i po snahe o vyjasnenie stále trvá na svojom výklade. Pri diskusii o význame však (správne) tvrdí, že nemá právomoc zákon vyhľadať, len napĺňať a pokial chceme presný výklad tak nech sa obratime na sud.
Podľa toho čo píšete a mojej znalosti, sa na sud môžem obrátiť iba v konkrétnom prípade. Iný sud však v obdobnom prípade môže rozhodnúť inak. A jediná cesta je cez odvolania až na najvyšší sud, ktorý po dlhej ceste súdmi vydá (možno) rozhodnutie o veci a tým aj výklade zákona. Je to asi tak ako som opísal, alebo je aj kratšia cesta?
Opakujem nejde o konkrétny prípad ale o všeobecný výklad časti zákona.

30.11.2012 | 23:55:56
Peter Kluvanek

Tak aka je ta nasa sustava sudov? Na strankach Najvyssieho sudu SR je uvedene nasledovne:

Sústavu súdov v Slovenskej republike tvorí:

Najvyšší súd SR so sídlom v Bratislave, krajské a okresné súdy, Vyšší vojenský súd so sídlom v Trenčíne a vojenské obvodové súdy.

Takze pravnici sa nezhodnu ani v daleko jednoduchsich otazkach nez je ich pravny nazor. Aby som volne parafrazoval slova klasika “pravnici su hnisajucim vredom na tele naroda…”

16.11.2012 | 16:13:13
Alexandra Hanková

Neviem, či nastala zmena v sústave súdov. V mnohých prameňoch sa uvádza, že do sústavy súdov patria okresné súdy, krajské súdy a Najvyšší súd SR. S touto informáciou stále žijem. Mohla by som vedieť, odkedy patrí aj Špecializovaný súd do sústavy súdov? Ďakujem za odpoveď.

29.10.2012 | 19:36:38