>> <<
UPMS has already 6979 students 6979
New contest!
Sign up!

6. lecture:Net worth (Ľudovít Ódor)

Lecturer: Ľudovít Ódor | Thursday, 30. 6. 2011

Pavol Škulavík

mne sa paci otazka c.4 . To by som chcel vidiet toho somara co kupi obzvlast statny majetok 2x drahsie ako by ho zohnal na trhu. Skor je to opacne, lahko najdeme uradnika co odklepne nakup 2-x krat drahsie ako je na trhu. Takze zarobit na tom stat asi nezarobi, skor vidim usporu v tom ze nemusi udrzovat napriklad aj tu budovu, tym v buducnosti teoreticky klesaju naklady, avsak ak peniaze neminie stracaju inflaciou hodnotu.

06.06.2014 | 14:47:35
Alexander Bugala

IVAN CESNAK > je jedno kedy bolo bohatstvo statu budovane. Bezna prax (a vela ludi sa tym zivi) je ocenovanie aktiv a pasiv znalecky odhad ceny a nasledne uctovnictvo a precenovanie (zmena hodnoty opotrebovanim -  odpismi, znizena trhova hodnota alebo sa hodnota moze aj zvysit zberatelska, trhova a podobne).

Ludia z cias komunizmu sa vacsinou kumuluju v lavej strane politickeho spektra. Najvacsi podiel byvalych komunistov sa naskladal v SDL, ktora sa neskor vdaka Ficovi zmenila na SMER SD a tam dalej funguju dodnes. Zober si kandidatku a skorsie rocniky pozri. wink

21.07.2011 | 03:09:59
Elena Stastna

myslím si, že na toto úprimná politická vôľa nikdy nebude, nebuďme naivní. Pripadá mi to trochu ako nové motto predvolebnej kampane…
Čo sa môže nanajvýš udiať je, že sa o tom začne diskutovať v 2. polovici volebného obdobia, ku koncu sa príjmu možno nejaké zákony a tým sa to pre súčasnú vládnu garnitúru končí. “My sme tí dobrí, ktorí sme to chceli riešiť.” Potom ostane na voličoch koho a prečo si zvolia. A aj keby sa k moci dostala znovu čo i len časť súčasnej vládnucej garnitúry (o čom dnes dosť pochybujem), išlo by to do stratena.

Napriek svojmu pesimizmu mám jeden návrh: pán Ódor nechceli by ste byť ministrom financií? Pánovi Miklošovi by to predsa len lepšie svedčalo na ministerstve školstva. Tam treba spraviť poriadny prievan…

05.07.2011 | 09:09:39
Ivan Cesnak

Ale no lektorko,len si uvedom, že čisté bohatstvo štátu tu vybudovali ľudia pred mnohými rokmi a budujú ho dodnes.Len tá motivácia je veľmi slabá kedže tu vládnu politici a ekonómovia ako Mikloš .Súčasné  bohatstvo štátu je v rukách tých ktorí  tu počas postkomunistických vlád zastávali vysoké štátne funkcie, ktorí korumpovali a klamali.Tie finály , ktoré sú tu spomenuté v podobe nejakých budov, infraštruktúry či zásoby kapitálu a iné sú len zhmotnením reálneho bohatstva ktorého hlavným zdrojom sú pracujúci občania.

03.07.2011 | 22:40:17
Ivan Cesnak

čo?

03.07.2011 | 22:24:42
Ján Eliáš

Je to výborný nápad. Stanoviť pravidlá fungovania je tá najdôležitejšia vec, ak chceme niečo ovládať. Celý problém verejných financií je v tom, že sú verejné.  Ak by existovali zákony, ktoré by postihli konkrétnych vinníkov, potom by bolo možné vyčistiť verejné financie veľmi jednoducho. Keby sa dalo vysledovať, ktorý úradník spôsobil štátu stratu svojim nezodpovedným konaním a bolo by ho možné potrestať, potom by sa problémy riešili ľahšie. V Južnej Kórei taký zákon majú a nemajú problém odsúdiť dokonca ministrov na doživotie, za spreneveru verejných financií. Som presvedčený, že by nám taký zákon pomohol. Bez správnych zákonov nám hrozí, že po voľbách príde pán Fico k moci a narobí beztrestne ďaľšie dlhy. A všetka snaha terajšej vlády vyjde navnivoč.

30.06.2011 | 06:35:10
Branko Pogány

Veľmi by ma zaujímal napríklad vývoj čistého bohatstva štátu - Slovenska za posledných 15-20 rokov - vývoj ako sa rozkrádal štát postupne v miliardách a hlavne následnú zodpovednosť.

29.06.2011 | 15:12:41
Mario šebök

oceňovanie aktív štátu vidím ako slabinu celého systému - tam je priestor pre lobbistov a korupciu… je mi sympatické, že nastavujete pravidlá spôsobom, ktorým ich nebude môcť zneužiť v budúcnosti nejaký ľavicový demagóg, som zvedavý, či ich sami budete v stave dordžiavať... máte max 2 roky na uskutočnenie potrebných zmien - to je dosť natesno. Do toho príde do konca tohto roka kolaps stavebného sektoru, živnostenského malopredaja a agrosektor, bude to husté...

29.06.2011 | 15:10:52
Pavel Šimon

Dobrý deň,
dnešná prednáška mi vliala trochu optimizmu do budúcnosti. Avšak (asi predbieham, ale) budú tieto myšlienky mať aj nejaký odraz v realite?

29.06.2011 | 14:59:30