>> <<
UPMS má už 6979 študentov 6979
Nová súťaž - doštuduj za odmenu - Výhercovia

Drahí populisti

Pondelok, 14. 11. 2011

Ďalším z mnohých negatívnych dôsledkov povalenia vlády zo strany SaS je zastavenie transformácie nemocníc. Je to veľmi zlé a veľmi nešťastné rozhodnutie, ktoré bude mať vážne negatívne dôsledky. Je to ďalší dôkaz toho, ako veľmi Slovensko poškodzujú populisti a demagógovia, bez ohľadu na to, či ide o ľavicovú demagógiu a populizmus Roberta Fica, alebo europopulizmus a demagógiu Richarda Sulíka. V zdravotníctve máme stále obrovský neporiadok a plytvanie.

Dôkazov je mnoho a znovu to potvrdili aj audity, ktoré sa v nemocniciach uskutočnili ako súčasť transformačného procesu. Ukázalo sa napríklad, že v porovnateľných nemocniciach sa ceny rovnakých služieb líšili nielen o niekoľko percent, ale mnohonásobne. Napríklad pri praní bielizne a upratovacích službách až dvaapolnásobne, pri zdravotníckom materiáli na ukončenú hospitalizáciu dokonca viac ako šesťnásobne.

Obrovský neporiadok je vo výkazníctve. K aprílu tohto roka napríklad ministerstvo zdravotníctva vykazovalo dlh príspevkových organizácií vo výške necelých 200 miliónov eur. Potom bol urobený už spomínaný audit a ukázalo sa, že skutočná výška dlhu týchto zariadení je 350 miliónov eur.

Transformácia síce nie je všeliek, ale je to veľmi účinný nástroj na obmedzenie neporiadku, plytvania a korupcie. Dokazujú to všetky nemocnice, ktoré boli počas druhej Dzurindovej vlády na akciové spoločnosti transformované. Hospodária výrazne lepšie ako ako predtým a aj lepšie ako netransformované nemocnice. Je to aj logické, musia pôsobiť v omnoho tvrdšom a náročnejšom prostredí.

Kým nemocnice ako príspevkové organizácie kontroluje len rezortná kontrola ministerstva zdravotníctva a Najvyšší kontrolný úrad, nemocnice, ktoré sú akciovými spoločnosťami, podliehajú aj kontrole daňových úradov. Akciové spoločnosti povinne podliehajú auditom. Zriaďujú sa orgány ako a. s., predstavenstvo a dozorná rada, ktorých členovia budú mať oveľa väčšiu zodpovednosť vrátane trestnoprávnej. A platí aj to, že hrozba bankrotu je dôležitým a účinným nástrojom na zmenu správania sa, ktoré stále v mnohých nemocniciach pretrváva a ktorá je cestou do pekla.

Je to tristné. Prvýkrát sme zdravotníctvo oddlžili za druhej Dzurindovej vlády a vyšlo to navnivoč, pretože za Fica reforma nepokračovala, plytvalo sa a kradlo a zdravotníctvo sa znova zadlžilo. Teraz hrozí, že vyjde navnivoč aj druhé oddlženie. Vynaložili sme naň zatiaľ 434 771 727 eur a 27 centov. Populizmus je drahý a idú ťažké časy.Páči sa vám tento príspevok? Zdieľajte ho s priateľmi!