>> <<
UPMS má už 6979 študentov 6979
Nová súťaž - doštuduj za odmenu - Výhercovia

Kto vymyslel rovnú daň?

Pondelok, 10. 2. 2014

Pred pár dňami vyšiel v týchto novinách komentár Daga Daniša Rovnú daň nevymyslel Ivan Mikloš. Podľa neho to boli Vladimír Palko a Richard Sulík. Neviem síce, prečo ten bombastický titulok, nikdy som netvrdil, že som vymyslel rovnú daň. Nevymysleli ju však ani Palko so Sulíkom.

Takže teraz trochu histórie namiesto mytológie. Rovnú daň vymysleli americkí profesori Alvin Rabushka a Robert Hall. Bolo to v roku 1981. Pred nami rovnú daň zaviedli v Estónsku (1994), Lotyšsku a Litve (1995), Rusku (2001) a Srbsku (2003).

U nás s týmto návrhom prišlo prvé KDH a Demokratická strana pred voľbami 2002. Teda nielen Palko, ale aj Kaník, vtedajší predseda Demokratickej strany. Boli to však od pásu vystrelené, žiadnymi analýzami nepodložené politické návrhy. KDH navrhovalo sadzbu 15, DS dokonca 14 percent. Bez relevantných analýz som takéto návrhy odmietol, pričom som však vždy zdôrazňoval, že neodmietam koncept rovnej dane ako taký, ale odmietam sa k jej zavedeniu zaviazať bez relevantných analýz. Považoval som to a stále to považujem za správny, zodpovedný prístup, a preto sme do programového vyhlásenia druhej Dzurindovej vlády napísali, že zvážime zavedenie rovnej dane.

Jej zavedenie bolo komplikované aj preto, že bolo spojené s veľkou neistotou ohľadne rozpočtových dôsledkov a zároveň sme museli znižovať vysoký deficit, ktorý v roku 2001 dosiahol 6,5 percenta a v roku 2002 až 8,2 percenta HDP. Najmä z tohto dôvodu nás od zavedenia rovnej dane odhováral nielen Medzinárodný menový fond, ale aj väčšina členov mojej poradnej skupiny, ktorú som zriadil na analyzovanie možnosti zavedenia rovnej dane. Sulík bol jedným z jej členov a je pravda, že bol veľmi aktívny a vždy horlivo presadzoval zavedenie rovnej dane. Pravda je však aj to, že neniesol žiadnu zodpovednosť, a preto mu rozpočtové a iné riziká mohli byť ukradnuté. Danišove tvrdenie, že moji ľudia vypočítali, že sa to dá zaviesť aj bez rozpočtového rizika, nie sú pravdivé. Mali sme viaceré prepočty od domácich aj zahraničných inštitúcií, rozdiely v nich však boli obrovské, rovnako aj riziko. Preto som naozaj váhal, či do toho ísť. Keď som vtedy o tejto mojej dileme informoval premiéra Dzurindu, povedal mi, že mi dôveruje a že bude tak, ako sa rozhodnem. Takže rozhodnutie, ale aj zodpovednosť zaň, boli na mne. Som rád, že som sa nakoniec rozhodol tak, ako som sa rozhodol a hlásim sa nielen k tomuto svojmu rozhodnutiu, ale aj k ceste, ktorá ma k nemu viedla.Páči sa vám tento príspevok? Zdieľajte ho s priateľmi!