>> <<
UPMS má už 6979 študentov 6979
Nová súťaž - doštuduj za odmenu - Výhercovia

Mikloš vyzýva na opätovné uchádzanie sa o zákazky

Piatok, 15. 10. 2010

Minister financií Ivan Mikloš tvrdí, že úrad rezortu financií našiel po svojom príchode v relatívne dobrom stave, aj keď sa na ňom plytvalo. Zabrániť plytvaniu majú elektronické aukcie, ktoré majú dať šancu uspieť aj firmám, ktoré ju doteraz kvôli tendrom pre vybraných uchádzačov nemali.

Dodávateľským firmám sa podľa ministra financií Ivana Mikloša otvára šanca uspieť vo verejných obstarávaniach rezortu financií. Má tomu napomôcť zavádzanie elektronických aukcií. Minister preto firmy vyzýva, aby sa o zákazky v rezorte opäť uchádzali. "Nabiehame už čisto len na elektronické obstarávanie tam, kde je to možné. Týmto chcem aj vyzvať firmy, aby sa uchádzali o zákazky na ministerstve. Máme takú skúsenosť, že v posledných rokoch sa väčšinou ani neuchádzajú. Uchádzala sa len firma, ktorá bola dopredu vybraná, ostatní vedeli, že aj tak nemajú šancu," konštatoval pri hodnotení prvých 100 dní v úrade minister Mikloš. Ministerstvo financií (MF) pritom elektronické aukcie začalo pri drobných obstarávaniach testovať už v septembri.

Úrad ako taký minister podľa vlastných slov prebral v dobrom stave, takže sa hneď mohol pustiť do práce. Na druhej strane však nové vedenie ponachádzalo "plytvanie na každom kroku". "Ministerstvo financií by malo strážiť verejné financie, ale opak bol pravdou," povedal na piatkovej tlačovej konferencii Mikloš a poukázal napríklad na prenájmy obrazov na ministerstve, mediálne tréningy vedenia rezortu, faktúry hovorkyne Smeru-SD či predlžovanie služobných ciest aj na dni, kedy predstavitelia ministerstva nemali žiaden oficiálny program.

Minister dodal, že okrem toho našiel aj absolútne nepripravený rozpočet na rok 2011 a "šlendriánsky" pripravený rozpočet na tento rok. Za hlavné pozitíva svojho 100-dňového pôsobenia v rezorte považuje napríklad rýchlu prípravu novely zákona o hazardných hrách, ktorá umožnila Tiposu financovať aj odstraňovanie následkov povodní, prípravu rozpočtu na rok 2011, ktorý podľa Mikloša vytvára podmienky na ozdravenie verejných financií, či zamietnutie pôžičky Grécku a obhájenie tohto postoja na európskej úrovni.

Mikloš skonštatoval, že vláda bola nútená pristúpiť aj k opatreniam, ktoré zvyšujú dane a poplatky, opätovne však zdôraznil, že ide o následok hospodárenia predchádzajúcej vlády. Na druhej strane podľa neho vláda šetrí aj na sebe. V samotnom rezorte financií sa napríklad bude efektívnejšie spravovať štátny dlh, znižuje sa počet zamestnancov úradu a tiež colnej správy a podobne.

Do ďalšieho pôsobenia je podľa Mikloša jeho najdôležitejšou úlohou zefektívnenie a stransparentnenie hospodárenia s verejnými zdrojmi. Pripraviť chce tiež kvalitne elektronizáciu verejnej správy tak, aby z nej úžitok mali aj občania a nielen dodávateľské firmy. "Naším zámerom je zlepšiť pomery tak, aby Slovensko bolo modernou a prosperujúcou krajinou," dodal Mikloš.

(Zdroj: webnoviny.sk, 15.10.2010, Anna Takácsová)Páči sa vám tento príspevok? Zdieľajte ho s priateľmi!