>> <<
UPMS má už 6979 študentov 6979
Nová súťaž - doštuduj za odmenu - Výhercovia

Ukrajina a my

Nedeľa, 23. 2. 2014

O niekoľko týždňov to bude desať rokov od nášho vstupu do Európskej únie a o niekoľko mesiacov uplynie dvadsaťpäť rokov od pádu komunizmu. Tie roky boli neľahké, turbulentné, plné rozporov, výziev, úspechov aj zlyhaní, ale boli pre nás v zásade obdobím historického úspechu. Dovolím si tvrdiť, že naša krajina nemala vo svojej histórii úspešnejšie obdobie, ako je posledné štvrťstoročie. Počas neho sa zásadne zmenila naša perspektíva z hľadiska stability, nezávislosti, slobody, demokracie a prosperity.

Píšem to aj preto, lebo mám pocit, že veľa ľudí si to neuvedomuje. Prezidentská kandidátka Helena Mezenská navrhuje prehodnotiť naše členstvo v Európskej únii, liberálna parlamentná strana na bilbordoch hrdinsky bojuje proti Bruselu, xenofóbny župan odmieta nielen EÚ, ale aj európske peniaze pre svoje školy. Netvrdím, že Európska únia nemá chyby a problémy, ale aká je alternatíva?

Na Ukrajine museli zomrieť desiatky nevinných ľudí, aby krajina nestratila európsku perspektívu. Ukrajinci si zaslúžia náš obdiv a našu úctu, ale aj našu podporu za to, ako dokázali dlhé týždne v mraze bojovať práve za uchovanie nádeje, že raz budú súčasťou Európskej únie, a nie ruského impéria. Lebo o to išlo a stále predovšetkým ide.

V tejto súvislosti je veľmi smutné, aký pasívny a ambivalentný postoj k dianiu na Ukrajine zaujala a zaujíma Ficova vláda. Lajčák sa síce postavil na správnu stranu, jeho šéf však neustále vajatal, aby nakoniec priznal, že vláda dianiu na Ukrajine ani veľmi nerozumie. V geopolitickej slepote vládu prekonal už len Kotleba, ktorý Janukovyča otvorene podporil.

Je naozaj zarážajúce, ak slovenská vláda nechápe, že európska perspektíva Ukrajiny je aj v našom najlepšom záujme a naopak, strata tejto perspektívy znamená aj pre nás hrozby a riziká. Poliaci to chápu omnoho lepšie a aj preto sú ich postoje jasnejšie a ich angažovanosť rádovo väčšia.

Popri geopolitických a bezpečnostných aspektoch ide a pôjde aj o ekonomiku. Východnému Slovensku by nič nepomohlo viac, ako vstup Ukrajiny do Európskej únie. Najlepším príkladom je rozvoj východných častí Rakúska za posledné dve desaťročia. Ukrajina je krajinou s obrovským nevyužitým potenciálom a pre východné Slovensko neexistuje väčší potenciálny rozvojový stimul, ako je ďalšie rozširovanie EÚ smerom na východ.

Ukrajinci si zaslúžia našu úctu a uznanie a Ukrajina si zaslúži našu podporu. A nielen preto, že je to aj v našom záujme.Páči sa vám tento príspevok? Zdieľajte ho s priateľmi!