>> <<
UPMS má už 6979 študentov 6979
Nová súťaž - doštuduj za odmenu - Výhercovia

Zúfalí strelci

Pondelok, 21. 10. 2013

Keď pred rokom Ficova vláda zrušila rovnú daň a zvýšila priame dane, napísal som, že je to hlúpy krok a že vláda si strelila do vlastného kolena. Realita potvrdila, že je to tak. Výber daní nezodpovedá vládnym predpokladom a najviac sa to prejavilo pri dani zo zisku. Presne ako vládu varovala nielen opozícia, ale aj nezávislí odborníci. V rozpočte na rok 2014 vláda priznáva, že oproti rozpočtu na rok 2013 vyberie na daniach a odvodoch v tomto roku menej o 470,5 milióna eura, pričom najväčší bude výpadok pri dani zo zisku (272 miliónov). Zlú situáciu vo výbere dane zo zisku ilustruje aj to, že ak by sa pri tejto dani nemenilo v roku 2014 nič, tak jej výber by bol napriek nominálnemu rastu ekonomiky o 3,8 percenta v roku 2014 asi o sedem miliónov eur nižší ako v roku 2013(1,760 mld. vs. 1,767 mld.). Vyšší bude len vďaka zavedeniu daňových licencií. Ak bude.

Fico s Kažimírom síce pred kamerami nikdy nepripustia, že je to kvôli ich hlúpemu zrušeniu rovnej dane a zvýšeniu priamych daní, ministerstvo financií to však samo priznáva. V najnovšej prognóze daňových príjmov verejnej správy sa na margo nižšieho ako plánovaného výberu dane zo zisku píše:„Pri spomalení ekonomického rastu zvyčajne rastie snaha o optimalizáciu daňovej povinnosti. Výrazný tohtoročný pokles ziskovosti však znamená, že veľká časť poklesu základu dane pravdepodobne odzrkadľuje pokusy znižovať daňovú povinnosť aj nad rámec ekonomických fundamentov. Len tretina poklesu efektívnych sadzieb je spôsobená pomalším rastom ekonomiky.“

Takže jasné, čierne na bielom – až dve tretiny tohto výpadku idú na margo daňovej optimalizácie, ktorá je reakciou podnikateľskej sféry na zvyšovanie daní a odvodov a zhoršovanie podnikateľského prostredia Ficovou druhou vládou.

Vláda sa nevzdáva, zase koná. A zase koná hlúpo. Zavedenie tzv. daňových licencií, presnejšie povedané zdanenie stratových firiem, ukazuje, že vláda sa nielenže nepoučila, ale je schopná streliť si do vlastného kolena aj druhýkrát. To, že zároveň znižuje sadzbu dane zo zisku z 23 na 22 percent, nie je nič iné, len prázdne, zúfalé gesto. Po tomto znížení budeme mať rovnakú sadzbu ako Švédsko, ale stále najvyššiu sadzbu spomedzi porovnateľných európskych krajín.

Konanie vlády veľmi pripomína zúfalca, ktorý si dvakrát prestrelí vlastné koleno a potom sa to snaží riešiť tým, že si na prestrelenej nohe ostrihá nechty.Páči sa vám tento príspevok? Zdieľajte ho s priateľmi!