>> <<
UPMS has already 6979 students 6979
New contest!
Sign up!

2. lecture:Debt crisis

Lecturer: Ivan Mikloš | Wednesday, 2. 3. 2011

Comments

11 comment(s). Display all comments.

Alexander Bugala

A statna dochodkova spolocnost tu existuje. Je to prvy pilier, ktory prave kvoli demografickej krize nie je schopny dlhodobo fungovat bez coraz vacsich dotacii zo statneho rozpoctu a teda zvysovania dani a odvodov. Riesenim je, ze si kazdy bude sporit sam na seba. Co je na tom zle? Ved dochodkove spolocnosti mozu nakupovat a aj nakupuju statne dlhopisy. A okrem toho statne dlhopisy maju z dlhodobeho hladiska ovela horsiu vynostnost ako akcie.

29.05.2011 | 15:52:51
Alexander Bugala

TOMÁŠ JANÍK> Irsko malo problem s bankovym systemom, ktory zle investoval peniaze. A sucasne riesenie dlhovej krizy je prave o tom, ze im poskytneme peniaze a tym im predlzime cas, ktory maju na potrebne reformy - skrty v rozpocte. ak by sme im tento cas neposkytli, tak by stat mohol bankrotovat ihned (v Irsku asi nie ale v Grecku urcite), co by znamenalo, ze by sa dochodky a vyplaty stanym zamestnancom vyplacali ihned ovela mensie (len za tolko penazi, kolko sa realne vyberie na daniach) a to by malo za nasledok nepokoje a mozno nastup radikalnych skupin. To nikto nechce. Cele je to o kupovani casu a dufani, ze 1. urobia nejake skrty a 2. ekonomika sa znova rozbehne a z problemov ich vytiahne znova rast.

29.05.2011 | 15:52:43
Robert Jakubec

Aj mne to hodilo ze test som absolvoval 4x a robil som ho raz:))

Maju tam nejaku chybu a dufam ze to nebude problem na ziskanie diplomu

23.03.2011 | 11:50:04
Marián Mališ

Nie som ekonóm, pokúšam sa len trochu zorientovať v tejto oblasti a za túto možnosť Vám veľmi pekne ďakujem.
Akosi sa nemôžem stotožniť s výrokom, že zadlžovanie Japonska súvisí s “tvrdošijným zotrvávaním na keynesiánskom stimulovaní a bránením trhom”. Japonci určite nie sú takí blbí, aby zotrvávali na nejakých ekonomických princípoch, a pritom mali možnosť už vyše 20 rokov sledovať ich negatívne dôsledky.
Ono to súvisí jednoducho s tým, že ľudia sa mali dobre a nechcú počúvať, že si treba “utiahnuť opasky”, aby nedopadli ešte horšie. A politici (či lepšie politickí kaskadéri) ich nechávajú v tom a zatiaľ sa priživujú. A keď to praskne - vyhovoria sa predsa na tých pred nimi.

09.03.2011 | 20:50:15
Simona Záhumenská

Dobrý deň,
dnes som sa prišla pozrieť na stránku, či nepribudla 3. prednáška a pri prednáške o Dlhovej kríze som našla poznámku, že test som absolvovala už 2x. Zaujímalo by ma, prečo je to tak, keďže spomínaný test som robila iba raz, a to v stredu 2. marca 2011 v dopoludňajších hodinách? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

09.03.2011 | 10:48:30