>> <<
UPMS has already 6979 students 6979
New contest!
Sign up!

2. lecture:Debt crisis

Lecturer: Ivan Mikloš | Wednesday, 2. 3. 2011

In the second trimester of our university, we explained how and why the world global financial crisis occurred that erupted in full at the autumn of 2008 and subsequently changed to the global economic crisis that hit the world in 2009.
Alexander Bugala

A statna dochodkova spolocnost tu existuje. Je to prvy pilier, ktory prave kvoli demografickej krize nie je schopny dlhodobo fungovat bez coraz vacsich dotacii zo statneho rozpoctu a teda zvysovania dani a odvodov. Riesenim je, ze si kazdy bude sporit sam na seba. Co je na tom zle? Ved dochodkove spolocnosti mozu nakupovat a aj nakupuju statne dlhopisy. A okrem toho statne dlhopisy maju z dlhodobeho hladiska ovela horsiu vynostnost ako akcie.

29.05.2011 | 15:52:51
Alexander Bugala

TOMÁŠ JANÍK> Irsko malo problem s bankovym systemom, ktory zle investoval peniaze. A sucasne riesenie dlhovej krizy je prave o tom, ze im poskytneme peniaze a tym im predlzime cas, ktory maju na potrebne reformy - skrty v rozpocte. ak by sme im tento cas neposkytli, tak by stat mohol bankrotovat ihned (v Irsku asi nie ale v Grecku urcite), co by znamenalo, ze by sa dochodky a vyplaty stanym zamestnancom vyplacali ihned ovela mensie (len za tolko penazi, kolko sa realne vyberie na daniach) a to by malo za nasledok nepokoje a mozno nastup radikalnych skupin. To nikto nechce. Cele je to o kupovani casu a dufani, ze 1. urobia nejake skrty a 2. ekonomika sa znova rozbehne a z problemov ich vytiahne znova rast.

29.05.2011 | 15:52:43
Robert Jakubec

Aj mne to hodilo ze test som absolvoval 4x a robil som ho raz:))

Maju tam nejaku chybu a dufam ze to nebude problem na ziskanie diplomu

23.03.2011 | 11:50:04
Marián Mališ

Nie som ekonóm, pokúšam sa len trochu zorientovať v tejto oblasti a za túto možnosť Vám veľmi pekne ďakujem.
Akosi sa nemôžem stotožniť s výrokom, že zadlžovanie Japonska súvisí s “tvrdošijným zotrvávaním na keynesiánskom stimulovaní a bránením trhom”. Japonci určite nie sú takí blbí, aby zotrvávali na nejakých ekonomických princípoch, a pritom mali možnosť už vyše 20 rokov sledovať ich negatívne dôsledky.
Ono to súvisí jednoducho s tým, že ľudia sa mali dobre a nechcú počúvať, že si treba “utiahnuť opasky”, aby nedopadli ešte horšie. A politici (či lepšie politickí kaskadéri) ich nechávajú v tom a zatiaľ sa priživujú. A keď to praskne - vyhovoria sa predsa na tých pred nimi.

09.03.2011 | 20:50:15
Simona Záhumenská

Dobrý deň,
dnes som sa prišla pozrieť na stránku, či nepribudla 3. prednáška a pri prednáške o Dlhovej kríze som našla poznámku, že test som absolvovala už 2x. Zaujímalo by ma, prečo je to tak, keďže spomínaný test som robila iba raz, a to v stredu 2. marca 2011 v dopoludňajších hodinách? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

09.03.2011 | 10:48:30
Tomáš Janík

Mal by som este jednu otazku k dlhovej krize. Je spravodlive, ze sa pridelovanie pomoci urcuje podla miery zadlzenia krajiny? SR ma malu mieru zadlzenia len preto, ze tu viac ako 65%ludi ma mensi prijem ako 500eur a priemerny dochodok je 350eur. Ale co brani Irsku znizit si svoju zivotnu uroven, ktora je trikrat vacsia ako na Slovensku a tym splatit svoje dlhy?
Zachrana eura vobec nie je zachrana eura, ale je to len udrzanie stoj co stoj vyssej zivotnej urovne v zapadnych krajinach.

06.03.2011 | 10:07:18
Tomáš Janík

Mna by zaujimalo, preco teda stat nezalozi statnu dochodcovsku spolocnost, ktora by kupovala slovenske statne dlhopisy. A ktora by zhodnocovala dochodky svojich sporitelov rovnakym percentom, s akym Slovensko predava svoje dlhopisy na financnych trhoch. Je nesporne, ze by rychlo vsetci sporitelia presli do tejto spolocnosti…
A len pre porovnanie za rok 2009 narastli hrube mzdy o 3%, co znamena, ze dochodky v prvom piliery by sa zhodnotili tiez o tieto 3% nebyt druheho piliera…! Takze vlada nielen, ze zhodnocuje uspory v sukromnych spolocnostiach 1%, ale este aj dusi ekonomiku, cim spomaluje rast hrubej mzdy a tym spomaluje zhodnocovanie dochodkov v prvom piliery.
Hanba.

04.03.2011 | 10:18:56
Matej Sedlák

Ospravedlňujem sa, našiel som údaj skutočne pracujúcich: http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=3181 a dôchodcov: http://www.socpoist.sk/pocet-vyplacanych-dochodkov—v-mesiacoch-/3150s Tam je koeficient cca 2,5.

04.03.2011 | 00:05:01
Matej Sedlák

Pán Mikloš veľmi zaujímavá prednáška, ako vždy. Mám však otázku: Ak dnes na jedného dôchodcu pripadá 5,4 pracujúcich, ako je možné že Sociálna poisťovňa tvorí dlh? Veď ak sú odvody na starobný dôchodok 18% zo mzdy, tak to je spolu 97,2%. A teda pri vyplácaní dôchodku vo výške 50% by systém mal tvoriť rezervu 47,2%, tým pádom by nemal vznikať dlh, práve naopak prebytok, ktorý sa môže ďalej použiť napríklad na rozvoj podnikania, školstva, vedy…???

03.03.2011 | 23:59:02
Tomáš Janík

Ale ved pan Miklos vy uz ste dnes zvysili odvody len nepriamo cez dane. Ludia platia vyssie dane aby zaplatili druhy pilier. A co je vyhodnejsie? Zvysit dnes odvody na ukor mensieho rastu hdp. Alebo je vyhodnejsie znizit dane a neskor vdaka tomu dosiahnut realne zvysenie prijmov a tym aj vacsi vyber odvodov pri rovnakom odvodovom zatazeni.
Ak sa nam podari v roku 2050 dosiahnut to, ze 1,8cloveka vyrobi rovnaky objem tovarov a sluzieb ako 5ludi dnes, tak demograficku krizu vobec nepocitime. Ale to by sme museli vsetky peniaze investovat do zivnostnikov a podnikov.
Jednoznacne nizsia dan a vysia produktivita prace je riesenie demografickej krizy.

http://www.noveslovo.sk/c/26546/Dochodky__pravica_sa_zbavuje_druheho_piliera

03.03.2011 | 19:17:02