>> <<
UPMS má už 6979 študentov 6979
Nová súťaž - doštuduj za odmenu - Výhercovia

1. prednáška:Komunizmus. Ako to (ne)fungovalo a prečo (Ivan Mikloš)

Lektor: UPMS | Streda, 9. 5. 2012

Diskusia

Počet príspevkov v diskusii je 15. Zobraziť celú diskusiu.

Tomáš Janík

Lubo, ak si taky mudry, ze dokazes lepsie merat stastie ludi, tak chod na britsku univerzitu, kde robili porovnavanie krajin podla pocitu stastia a mozno ta vyhlasia za noveho vynalezcu, ako jednoducho a primitivne sa da zostavit tento rebricek krajin.
Ale hlavne som chcel dodat, ze som nespravne uviedol v predchadzajucom prispevku poradove cislo v rebricku stastia u Ciny, Cina nie je na 68mieste, ale na 82mieste. (Na 68mieste je Taiwan alebo inak Republic of China).

16.09.2012 | 10:35:28
jan cimra

Upozorňujem, že v článku je namiesto nacizmus použitý nesprávne fašizmus.

14.06.2012 | 13:31:40
Ľubor Maťátko

Stastie sa da merat aj inac - kolko Kubancov utieklo do USA, a kolko ludi z USA utieklo na Kubu?

24.05.2012 | 15:46:22
Martin Kopecký

Napísal som to preto, pretože socializmus sme tu mali a keď si ho ľudia priali v drvivej väčšine krajinách zrušit, tak asi s ním spokojný neboli. To je historický fakt, teda z toho vyplýva, že väčšina ľudí spokojná nebola. A to že sú na Kube šťastnejší, jednak je to aj dovolenková oblasť, teda majú turistický ruch a podľa mňa sa Kuba so Slovenskom moc porovnať nedá. A keď sme pri tej Číne, nie je to tak dávno čo vojaci vystielali študentov na námestí, len preto že nesúhlasili s režimom. Stále tam majú cenzúru, politických väzňov, udalosti v Tibete a pod. Netvrdím, že kapitalizmus je dokonalý, vždy sa nájde niekto, komu nebude niečo vyhovovať, ale som presvedčený, že zavedenie socializmu by bol obrovský krok späť.

17.05.2012 | 22:37:13
Tomáš Janík

Ty si napisal, ze ti nepripadaju ludia v socializme stastni, a ja si myslim, ze ta asi dost prekvapilo, ze na Kube su ludia stastnejsi ako na Slovensku, kde je uz 23 rokov dovolene slobodne podnikat. A myslim si, ze strajky v Spanielsku, kde policia bije studentov, vypalovanie domov v Anglicku, strajky v USA a Taliansku su takym malym dokazom toho, ze i na zapade su skupiny ludi, ktori nie su spokojni. Vedel si napriklad o tom, ze podla jedneho britskeho dokumentu v polovici 90-tych rokov sa v Cine odohravali studentske protesty, pricom priamo studenti ziadali predstavitelov statu o zachovanie komunistickeho rezimu. Ale po potlaceni protestov a po niekolkych rokoch napriek tomu v Cine vyhlasili koncom 90 rokov slobodu v podnikani. Takze v Cine je momentalne kapitalizmus s velkou birokraciou organizovanou komunistickou stranou proti vole ludu…

17.05.2012 | 15:48:30