>> <<
UPMS má už 6979 študentov 6979
Nová súťaž - doštuduj za odmenu - Výhercovia

7. prednáška:Bohatstvo, výkonnosť či šťastie?

Lektor: Ivan Mikloš | Streda, 26. 5. 2010

V minulých dvoch prednáškach sme hovorili o bohatstve národov a ukazovali sme si príklady viacerých krajín, najmä takých, ktorým sa podarilo dostať sa v posledných desaťročiach z chudoby a stať sa bohatými. Ukazovateľ, na základe ktorého sme všetky tieto porovnávania robili, sa nazýva hrubý domáci produkt (HDP)...

Andrej Nosko

Tu je linka na to spominane video kde sa riesi problematika rozhodovania:
http://www.youtube.com/watch?v=VVp8UGjECt4

23.06.2010 | 18:37:00
Andrej Nosko

Najprv k tomu Esterlinovmu paradoxu. Sice to nemam nacitane, ale nie je to iba bezna ukazka toho co sa vola Ecollogical Inference Fallacy (neviem ako to prelozit)?

http://en.wikipedia.org/wiki/Ecological_fallacy

No ale aby som zakoncil na vtipnu notu, prilozim este video 10 principov ekonomie (kde sa tiez riesi problem volby).

23.06.2010 | 18:36:31
ĽUBOMÍRA CHROMÁ

Dobrý Deň, Sloboda je najhoršia forma existencie. Súhlasím s prezentovaním Lukáš Hanúsek´názor).
Keďže nie je diskusný priestor v oddelení “´NOVÁ KNIHA´ Ivana Mikloša”, vyjadrím sa Tu.:
Nezaujímajú ma minulé veci!Už vôbec nie z r.2005, alebo 2007.Vývoj,vďaka informačným technológiám je taký rýchly,že ľudský mozog sa prispôsobuje vstrebávať väčšie množstvo informácií v súčasnosti,a,keďže ich objem sa na 2.strane neustále zvyšuje,pamäť človeka sa stále viac presúva na súčasnejšie veci. Z toho dôvodu prestáva:´“BYŤ” Dôležité´,zostáva:´“BOLO” Dôležité´. A To´BOLO´hovorí za všetko!:::Odrážať sa treba od stále viac prítomnej minulosti. Že niečo´BOLO Dôležité´znamená odrážať sa od prítomnej minulosti-prítomnej-znalej,znalostnej,...,-od toho je aj názov:“Znalostná ekonomika”.Inak si neviem predstaviť,čo to môže znamenať! A,...

03.06.2010 | 15:12:52
Lukáš Hanúsek

http://www.ted.com/talks/lang/cze/barry_schwartz_on_the_paradox_of_choice.html

čím viac slobody(nie vo všetkom) tým viac starostí.
Možno sa niekedy až príliš pozeráme na západ a snívame o nemožnom, pričom ekonomicky i kultúrne sme nejaké tie desaťročia pozadu.

02.06.2010 | 23:35:11
Jela Mlčochová

Patrim k strednej generacii a na komunizmus (resp. socializmus) sa pamatam velmi dobre. Na to sa neda zabudnut! Hrozna doba. Zla, mizerna, frustrujuca. Ako ked sa permanentne pozerate do temnej studne. Na kazdom rohu snazivi sudruzenkovia a estebaci, cihajuci na kazde vase slovo, na hraniciach ostnate droty a vojaci s nabitymi puskami, obchody s prazdnymi regalmi, vsade nekonecne rady na cokolvek (ano, i na ten prislovecny toaletny papier, ktory bol “podpultovy tovar”... a akakolvek iniciativa bola tvrdo trestana.  Existoval i trestny cin nedovoleneho (rozumej akehokolvek) podnikania! A priamo v obcianskom zakonniku bolo vymenovane, co mozete vlastnit - co vam komunisti dovolia vlastnit… Ale chapem, ze mnohi ludia sa teraz s novou situaciou nevedia vyrovnat. I u ludi, ktori su dlhodobejsie zavreti vo vazeni, to pozorujeme - neraz sa nevedia adaptovat na zivot na slobode. Neznamena to vsak, je vazenie je pre ludi dobre! A my sme boli zavreti za zeleznou oponou vyse 40 rokov…

02.06.2010 | 17:55:20
Tomáš Novella

nizku spokojnost v postkomunistickych krajinach by som nespajal s tym, aki boli komunisti.
Ba dokonca, myslim, ze keby sa v tych dobach meral index spokojnosti, bol by omnoho vyssi, ako je teraz.

Osobne index spokojnosti spajam s hladinou stresu.
Za komunizmu ludia neboli az tak v strese, mohli si zivot uzivat -
1)mali socialne istoty(istota = podla mnohych psychologov zakladny pilier spokojnosti; 95% stresu pochadza z neistoty, adaptacie,...)
2)nemuseli sa venovat veciam verejnym a politike, nemuseli studovat politicke programy, atd. Mali v tomto smere pokoj a podobne.
3) nebola globalizacia v takom stupni rozvoja(tomu sa ale zabranit neda)

Pad opony ich obral o tieto dolezite piliere a teraz sa nevedia na novu situaciu adaptovat(hlavne postarsi). No aj ludia v strednom veku zvycajne tvrdia to iste…

Ja patrim do najmladsej generacie, ktori sa na hentu dobu uz nepamataju, ale myslim, ze mam na tom enico pravdy grin. Ci?

02.06.2010 | 13:27:22
Radoslav Korpa

Urcite na tom nieco bude. Ja by som povedal ze miera stastia sa bude rovnat rozdielu medzi ocakavaniami a realne dosiahnutym uspokojenim nasich potrieb. Ak nasa spolocenska klima vytvara podtlak pokial ide o to ake veci povazujeme za nevyhnutne pre stastie a ocakavame ich naplnenie, ale nasa realna kupna sila nie je dostatocna na to aby sme to dosiahli , nebudeme stastni. Myslim si ze aj ked snaha o zvysenie kupnej sily by mala byt primarnym cielom, subezne s tym by mala byt miera ocakavania primerana tomu ako je v blizkej dobe dosiahnutelny ciel. Inymi slovami zavesit kost psovi pred nos len tak daleko, aby sa po rozumnej snahe k nej po case dostal. Lebo inak sa ustve a bude frustrovany. grin

02.06.2010 | 11:46:07
Jozef Mačo

Či nebude problém v tom, že ľudia nevedia, kedy dosť. Máme, chceme viac. Máme viac, chceme ešte viac. Viac majetku znamená viac závisti.
Možno by stačilo raz za čas položiť si otázku: koľko peňazí a majetku človek potrebuje, aby bol šťastný?
Práca 12 hodín denne, termínované úlohy, stres, poplatky, dane, poistky, hypotéky, úvery… stávajú sa z nás stroje. Do práce, z práce, spať.
Taký rybár v Polynézii si ráno chytí 2 ryby a zbytok dňa má voľno… grin. Celý deň trávi tak, ako ho chceme tráviť my - akurát že my na to zarábame celý rok.

31.05.2010 | 09:35:27
Juraj Sopko

No áno, vnímanie šťastia je individuálne a teda šťastie je relatívne. To podľa mňa súvisí aj s Maslowovou pyramídou hodnôt. Sme šťastní, ak sa nám darí mať, alebo napĺňať hodnoty, postupne: jedlo, zdravie, byt… sebarealizáciu… Ale každý je v inej pozícii. Teda v momente keď som ukončil štúdium som bol rovnako šťastný ako Somálec, ktorý vykopal studňu s pitnou vodou. Preto to v rebríčkoch niekedy nesedí. V každom prípade je našim cieľom blahobyt (v širšom kontexte), ktorý sa dá dosiahnuť len ekonomickým rastom. A cesta k nemu sa nedá oklamať, ale dá sa skrátiť. Vždy však iba poctivou prácou a disciplínou. Ekonomická veda má na väčšinu problémov návod na riešenie, tie sú však vždy namáhavé a hlavne nepopulárne. O úspešnosti dodržiavania ekonomickej disciplíny ale i o jej nepopularite sa Slovensko už predsa presvedčilo.
PS: Inak prepáčte, ale Iveta dnes Róberta veľmi nevyprášila. Som dosť sklamaný.

30.05.2010 | 22:08:03
Mgr. František Grich

Dobrý deň. Mňa by zaujímal spôsob výberu porovnávacích údajov. Prečo ste porovnávali HDP z roku 2009 a index HDI z roku 2006? Nebolo by správnejšie porovnať tabuľky z rovnakých rokov??? Závery to trocha skresľuje (teda poradie krajín). Na začiatku som si myslel, že index HDI je zostavovaný raz za niekoľko rokov, ale našiel som zoznam HDI zostavený aj z v roku 2009. Ďakujem.

29.05.2010 | 16:50:05